Dış ticaret işlemlerinin Türkiye Muhasebe Standartlarına göre muhasebeleştirilmesi ve bir uygulama
Accounting of foreing trade trancastions according to Turkish Accounting Standards and an applications
  1. Tez No: 774621
  2. Yazar: TUĞBA ÇAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN BELLER DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küreselleşmenin hızla artması ülkeler arasında dış ticareti zorunlu hale getirmiştir. Tüm dünyada dış ticaret yapan işletme sayısı gün geçtikçe hızla artmaktadır. Çünkü insanlar ihtiyaçlarını karşılarken sadece kendi bulundukları şehir ya da ülkede değil farklı ülkelerden de alışveriş yapabilmektedir. Bu durum, ihracat ve ithalatta artışa neden olmaktadır. Bu artışın kayıt altına alınabilmesi için bilgi sistemlerinden yararlanılması gerekmektedir. Bu bilgi sistemleri arasında işletmelerin mali nitelikli işlemlerinin kayıt altına alınabilmesi ve gerçeğe uygun bilgi üretilebilmesi için muhasebe bilgi sisteminden yararlanılmalıdır. Çalışmanın amacı; dış ticaret yapan işletmelerin mali nitelikteki işlemlerinin Türkiye Muhasebe Standartlarına göre muhasebeleştirme işlemlerinin nasıl yapılması gerektiğini açıklamak olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda çalışma üç bölüm olarak tasarlanmıştır. Birinci bölümde dış ticaret kavramı, dış ticarette kullanılan belgeler, dış ticarette ödeme şekilleri ve dış ticarette teslim şekilleri konuları genel hatlarıyla açıklanmıştır. İkinci bölümde muhasebe standartlarının tanımı, dış ticarette önem arz eden standartlar, finansal raporlama standartlarına uygun hesap planı taslağı ve bu taslakta yer alarak dış ticaret işlemlerinde kullanılan hesaplar incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise uygulama örneği olarak dikkate alınan A İşletmesi'nin ithalat ve ihracat işlemleri Türkiye Muhasebe Standartları dikkate alınarak Kamu Gözetimi Kurumu tarafından oluşturulan finansal raporlama standartlarına uygun hesap planı taslağındaki hesaplar aracılığıyla muhasebeleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid increase in globalization has made foreign trade obligatory among countries. All over the world, the number of business firm that make foreign trade is increasing day by day. Because people can do shopping not only from their own country but also from other countries while they are satisfying their needs. This situation causes the increase in exports and imports. In order to record this increase, information systems, in order to record the financial transactions of businesses and produce truthful information, accounting information systems should be used. The aim of the study it has been determined as to explain how the financial transactions of foreign trade companies should be made according to Turkish Accounting Standards. For this purpose, the study is designed in theree parts. In the first part, the concept of foreign trade, documents used in foreign trade, payment methods in foreign trade are explained in general terms. In the second part, the definition of accounting standards the standards that are important in foreign trade, the chart of accounts in accordance with financial reporting standards and the accounts used in foreign trade transactions are examined. In the last part of the study, the import and export transactions of the company A, which is considered as an application example, are accounted for through the accounts in the draft chart of accounts in accordance with the financial reporting standards created by the Public Oversight Agency, taking into account the Turkish Accounting Standards.