Kurala dayalı maliye politikalarının ekonomik ve mali sonuçlarının seçilmiş ülke örnekleri ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
Rule-based fiscal policy economic and financial results of examples of selected countries and evaluation of Turkey
  1. Tez No: 370698
  2. Yazar: YASİN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK VURAL, YRD. DOÇ. DR. FATİH YARDIMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hükümetler tarafından ekonomideki konjonktürel dalgalanmaları önlemek ya da bazı ekonomik ve sosyal amaçlara ulaşmak için mali araçların ihtiyari olarak kullanılması 1929 Bunalımından sonra yaygın hale gelmiştir. Bu çerçevede, ihtiyari maliye politikaları 1970'li yılların sonlarına kadar yoğun olarak uygulanmıştır. Ancak gerek stagflasyon olgusuna ihtiyari maliye politikalarının cevap verememesi gerekse politika yapıcıların birtakım etkinsiz tutum ve davranışları neticesinde kamu açık ve borçlarının sürdürülemez noktaya gelmesi ihtiyari maliye politikalarını tartışmaya açmıştır. Bu tartışmalar neticesinde mali alanda şeffaflığı ve disiplini geliştirmeye yönelik olarak maliye politikasına belirli sınırlar getiren kurala dayalı mali politikalar ortaya çıkmıştır. Gerek ulusal gerekse uluslar arası düzeyde; borçlanma, bütçe, harcama ve gelirlere ilişkin kuralların önemi 1980'lerden günümüze kadar giderek artmış ve daha fazla ülkede uygulama alanı bulmaya başlamıştır. İhtiyari maliye politikalarına karşı önerilen ve birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede uygulamaya konan kurala dayalı politikaların, söz konusu ülkelerin mali yapılarını önemli ölçüde disipline ettiği bunun da ekonomik göstergeler üzerinde genellikle olumlu bir etki yaptığı görülmektedir. Üç bölümden oluşan bu çalışmada; ilk olarak ihtiyari maliye politikaları ile kurala dayalı politikaların teorik çerçevesi sunulmuş daha sonra konu Euro Alanı'na dâhil ülkeler, Avustralya, Kamerun, Brezilya ve Türkiye açısından uygulanan politikaların ekonomik ve mali sonuçları açısından temel istatistiki verilerden yararlanılarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyclical fluctuations in the economy by government stop revent or some financial instruments used to optional for achieve economic and social objectives. After the 1929 crisis, this situation has become wide spread. In this context, discretionary fiscal policy until the end of 1970s has been extensively applied. However, the phenomen on of stag flation could not answer discretionary fiscal policy. Policy-makers' some inefficient attitudes and behaviors due to public deficitand debt has become unsustainable point. Discretionary fiscal policy has become open to discussion. As a result of these discussions in the financial field, fiscal policy rules has emerged that certain limits. These rules are meant to enhance transparency and discipline and these rules were based fiscal policy. In both national and international levels; borrowing, budget, expenditure and revenue rules concerning theim portance of increased steadily from the 1980s until today. These rules also started to find applications in many countries. Discretionary fiscal policy against the proposed and many developed and developing countries, implemented a rule-based policies, the countries concerned the financial structures of considerable discipline which in turn economic indicators generally have a positive effect seen. In this study consists of three parts; first as a discretionary fiscal policy rule-based policies theoretical framework presented laterissue of Euro Area countries within, Australia, Cameroon, Braziland Turkey in terms of the policies of economic and financial results in terms of basic statistics using data have been evaluated.