Rekabet stratejilerinin uygulanmasında yönetim muhasebesinin rolü
The role of management accounting in implementation of competition strategies
  1. Tez No: 370699
  2. Yazar: KAYHAN AHMETOĞULLARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küreselleşen dünyada firmaların varlığını devam ettirmesi için sürdürülebilir rekabet avantajı sağlama, geleneksel ve stratejik yönetim muhasebesi uygulamalarını kullanma ve rekabet stratejilerinden faydalanma gibi hayati faaliyetlerde aktif olarak yer alması gerekmektedir. Bu stratejik araçların etkili şekilde kullanılması firma performansına olumlu olarak yansıyacaktır. Bu çalışma, Batı Marmara Bölgesinde imalat sektöründe yer alan 364 yöneticiden oluşan örneklemi esas almaktadır. Bu çalışmada ilk olarak, işletmelerde rekabet stratejilerinin uygulanmasında yönetim muhasebesinin rolü ölçülmüştür. İkinci olarak birçok değişkenle firma performansına etki eden rekabetçi kavramlar ölçülmüştür. Çalışmanın amacı, geleneksel ve stratejik yönetim muhasebesi uygulamaları, rekabet stratejileri, rekabetçi kıyaslama düzeyleri, rekabet avantajı ve firma performansı arasındaki etkileşimi incelemektir. Çalışmanın sonucunda, geleneksel yönetim muhasebesi uygulamaları firma performansını doğrudan etkilemezken, stratejik yönetim muhasebesi uygulamalarının ise doğrudan, anlamlı ve pozitif etkilediği tespit edilmiştir. Bundan başka, rekabetçi kıyaslama düzeyleri firma performansını doğrudan etkilemezken, rekabet avantajı ve rekabet stratejileri firma performansını doğrudan, anlamlı ve pozitif etkilemektedir. Ayrıca, geleneksel yönetim muhasebesi uygulamaları, rekabetçi kıyaslama düzeylerini ve stratejik yönetim muhasebesi uygulamalarını doğrudan, anlamlı ve pozitif etkilemektedir. Dahası, geleneksel ve stratejik yönetim muhasebesi uygulamaları, firmaların rekabet avantajını ve rekabetçi kıyaslama düzeylerini ve rekabet stratejilerini doğrudan, anlamlı ve pozitif yönde etkilemektedir. Son olarak, rekabetçi kıyaslama düzeyleri ve stratejik yönetim muhasebesi uygulamaları, rekabet avantajını doğrudan, anlamlı ve pozitif etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, in order to continue their existence companies must take an active part in the vital activities such as gaining competitive advantage, using traditional and strategic management accounting practicies and making use of competitive strategies. Effective use of these strategic tools will have a positive impact on the company performance. This study is based on a sample of 364 managers from the production industry of West Marmara Region. In this study, it is measured first the role of management accounting in the implementation of competitive strategies in the companies. Secondly, the competitive concepts which have effect on the company performance through many variables are measured. The goal of this study is to examine the interaction among the traditional and strategic management accounting practicies, competitive strategies, competitive benchmarking levels, competitive advantage and company performance. As a result of this study, it is found that traditional management accounting practicies don't have a direct effect on the company performance whereas strategic management accounting practicies have direct, significant and positive effect. In addition, competitive benchmarking levels don't have a direct effect on the company performance whereas competitive advantage and competitive strategies have direct, significant and positive effect. Furthermore, traditional management accounting practicies have direct, significant and positive effect on the competitive benchmarking levels and strategic management accounting practicies. Moreover, traditional and strategic management accounting practicies have direct, significant and positive effect on the competitive advantage and the competitive benchmarking levels and competitive strategies of the companies. Finally, competitive benchmarking levels and strategic management accounting practicies have direct, significant and positive effect on the competitive advantage.