Dış yardımlar ve finansal krizler ekseninde sanayileşme çabaları: Türkiye örneği
Industrialization efforts in the line of foreign aid and financial crisis: Turkey sample
  1. Tez No: 370702
  2. Yazar: İLYAS İLKER İŞLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sanayileşme bir ülkenin ekonomik, idari ve uluslararası alanda statüsünü belirler. Aynı zamanda da belirli stratejiler ve planlar dahilinde aşama aşama o ülkenin gelişimine katkıda bulunur. Sanayileşmesini tamamlayan ülkeler sağlık, gıda, savaş, otomotiv gibi sektörlerin hepsinde kendine yeter hale gelir. Sanayileşme ekonomik bağımsızlığın sağlanmasında da oldukça önemlidir. Dünyadaki gelişmiş ülkeler incelendiğinde neredeyse hepsinin bulundukları konuma ilk aşama sanayi hamlelerini doğru zaman ve yerde yaparak ulaştıkları görülür. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda sanayi sektörünün GSMH içindeki payı oldukça yüksektir. Türkiye'nin sanayileşme süreci ise gelişmiş ülkelerin aksine biraz sancılıdır. Türkiye sanayileşme ekseninde hazırlanan planlara uygun sanayi hamlelerini yapmayan, planlara sadık kalmayan bir ülke konumundadır. Bu çalışmanın amacı da ağır sanayi hamlesini bir türlü gerçekleştiremeyen Türkiye'nin gelişim aşamasında sanayileşme yolunda izlediği politikaları adım adım incelemektir. Sanayileşme yolunda izlenen stratejilerin, alınan yardımların ve karşılaşılan finansal zorlukların ekonomik büyümeye, ülkenin dış ticaret dengesine olumlu ve olumsuz etkileri değerlendirilmektedir. Sanayileşme yolunda izlenen kalkınma politikalarına, planlarına ne derecede bağlı bir gelişim stratejisi izlendiği, değişen siyasi yapıların eski politikalara bakış açısı, darbelerin arka plana ittiği sektörler, finansal krizlere karşı alınan önlemler, bölgesel birlikteliklerin ilerlemede rolleri ve kuruluştan günümüze Türkiye'nin sanayileşme çabaları her dönemin kendine özgü şartları dikkate alınarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Industrialization determines the place of a country in economic, administrative, and international areas. At the same time, it contributes to the development of the country within the specific strategies and plans. The countries which complete their industrialization (development in industrial area) become self-sufficient in all of the sectors such as health, food, war, and automotive. Industrialization is also highly important to gain economic independence. When the developed countries are observed in the world, it is seen that almost all of them has reached their current positions by making their moves in the right place at the right time in industrial area. In most of the developed countries, share of the industry sector is high in GSMH. Contrary to developed countries, Turkey's industrialization period is a bit painful. Turkey is a country that does not make appropriate industrialization thrusts to the plans prepared in the industrialization line and stick to the plans. The aim of this study is to analyze the policies Turkey, which cannot make a move in heavy industry area, follows on the way of industrialization in its development stage. The positive and negative effects of the policies on the way of industrialization, the supports and the financial difficulties encountered to the country's development and the balance of trade are evaluated. It is analyzed to what extent the development strategy depends on the development policies and plans followed on the way of industrialization. Also, changing political structures' point of views to the old politics, the sectors the coups threw out of focus, the precautions taken against financial crisis, the roles of regional unities in development, and Turkey's industrialization efforts from its foundation to present are evaluated considering own conditions of each period.