İşletmelerde pazar yönlülük ve statejik pazarlama planı: Bolu merkezindeki kanatlı et işletmeleri üzerinde bir uygulama
Market oriantation and strategic marketing plan in businesses: An implementation upon the poultry corporation in the center of Bolu
  1. Tez No: 370703
  2. Yazar: HÜSNE DEMİRTAŞ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUZİYE COP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Küreselleşmenin getirdiği sonuçlar ile birlikte artan rekabet ortamında çevre ile uyumun sağlanması, geleceğin öngörülmesi ile risklerin en aza indirilmesi gibi birçok yararlar sunarak rekabet avantajı yaratılmasını sağlayan stratejik pazarlama planı her geçen gün önem kazanmaktadır. Müşterilerin lider olduğu günümüz pazarlama dünyasında stratejik pazarlama açısından en önemli farklılık yaratan strateji müşterilere değer sunan stratejilerdir. Müşterilere üstün değer sunmayı amaç edinen pazar yönlülük müşteri değeri oluşturmada işletmelere rehberlik ederek işletmelerin rekabet edilebilirliklerini olumlu yönde etkilemektedir. Rekabetin oldukça yoğun olduğu günümüz çevre koşullarında kanatlı et işletmelerinin rekabet avantajı sağlayabilmeleri ve gelecekte varlıklarını başarılı bir şekilde devam ettirebilmeleri için, müşteri değerini ön planda tutan, pazar bilgisine hakim, işletme yeteneklerini maksimum seviyeye çıkaran farklılık yaratacak stratejileri benimsemeleri yararlarına olacaktır. Bu çalışmanın amacı, Bolu merkezinde faaliyet gösteren kanatlı et işlemelerinin rekabet avantajı elde etmede büyük bir etkiye sahip olan pazar yönlülük anlayışını benimseyip benimsemediklerini, stratejik pazarlama planı yapıp yapmadıklarını, farklılaştırmada müşteri odaklı stratejiler uygulayıp uygulamadıklarını ve tutumlarının ne olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmada veri toplamak amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma amacı doğrultusunda“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılarak Bolu merkezinde faaliyet gösteren dört adet kanatlı et işletmelerinin üst düzey pazarlama yöneticileri ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından daha önce belirlenen temalara göre özetlenmiş ve içerik ve betimsel analiz ile kodlar ve temalar organize edilmiştir. Araştırma sonucunda kanatlı et işletmelerinden ikisinin pazar yönlülük bileşenleri hakkında yeterince fikir sahibi olmadığı, stratejik pazarlama planı araçlarını tam anlamıyla kullanamadığı ve uygulayamadığı, stratejik pazarlama planına karşı farkındalıklarının olmadığı ortaya çıkarken; işletmelerin üçünün müşteri yönlü stratejiler oluşturduğu ortaya konulmuştur. Aynı zamanda araştırmaya katılan işletmelerin genellikle büyüme yönlü stratejik amaçlar belirledikleri ve büyüme stratejileri geliştirdikleri, farklılaşma unsurları arasında maliyetlerin ve fiyatların belirleyici olmadığı, teknolojinin ve müşteri yönlü stratejilerin belirleyici olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The strategic marketing plan, which offers many profits like reducing the risks by predicting the future, making the adaptation with the environment in competitive environment with the results of globalization, becomes important day by day. In the current marketing world, in which clients are the leaders, the strategy that makes the biggest difference about strategic marketing is the strategy which cares the clients. The market orientation which takes to offer the best for clients as a goal, effects the corporations' competitiveness in positive ways by guiding the corporations. In the current conditions in which competition is strong for the poultry corporations to gain and keep their existence successfully, it will be good for them to maintain the strategies that keep the clients' value in the foreground, that equipped with knowledge about marketing, The aim of this study is to reveal, as if the poultry corporations that exists in the center of Bolu, take up the belief of market orientation that has a important effect of gaining an advantage of competition pay attention or not, what their ways of behaving are, whether they make a plan of marketing or not, whether they apply a differentiation strategy about the client centered. A qualitative method is used for data collection. Deeply arrangements were made with four of the Bolu-centered poultry corporations' top-level executives by using“semi structured interview form”for the purpose of the research. Research data was summarized by the researchers according to the themes that were specified before, themes and the codes were organized with the contents and the analysis. As a result of the research, it came out that two of the poultry corporations are not conceptualized enough about the market orientation components, that they couldn't use and apply the resources of strategic marketing plans strictly, that they are not aware of the strategic marketing plan and it was revealed that three of the companies made strategies based on clients. At the same time, it was revealed that the companies which were involved in the research, have established and improved strategies about their growth, that the prices and costs were not determinant, rather client based strategies and technology was determinant.