Adalet ve Kalkınma Partisi Dönemi Türkiye-Suriye ilişkileri
Turkey-Syria relations in AK Party Era
  1. Tez No: 370707
  2. Yazar: MUHAMMED HAYATİ TABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMER KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Adalet ve Kalkınma Partisi Dönemi Türkiye-Suriye ilişkileri neorealizm uluslararası ilişkiler teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Bu bağlamda tezin kavramsal çerçevesini neorealizm oluşturmaktadır. Bu sebeple Ak Parti Dönemi Türkiye-Suriye ilişkileri sistem düzeyinde ele alınmış ve Suriye'ye yönelik politikaların oluşumunda uluslararası sistemin yapısının etkisi vurgulanmaya çalışılmıştır. Suriye, Ak Parti Dönemimin“komşularla sıfır sorun”politikasının başarısına örnek olarak gösterilen bir ülke konumundayken bir anda Türkiye'nin en çok sorun yaşadığı ülke konumuna gelmiştir. Türkiye-Suriye ilişkilerinin tarihinde yaşanan sorunların gelişim ve çözülmesindeki sistemsel etkiler bugüne dair yaşanan sorunlara örnek olması açısından önemlidir. Bu nedenle bu çalışmada ikili ilişkilerin tarihinde öne çıkan Hatay, Su ve Terör sorunların sistemsel düzeyde analizi göz ardı edilmemiştir. 2010 yılında Ortadoğu'da ortaya çıkan ve 2011 Mart ayında, Suriye'ye sıçrayan Arap Baharı, Türkiye ile olan ilişkilerin seyrini etkileyen en önemli nedendir. Arap Baharı sonrası ikili ilişkiler tamamen kötüleşmiştir. İşte bu noktada, çalışmanın asıl hedefi Arap Baharı öncesi ve sonrası Türkiye-Suriye ilişkilerindeki değişimin neorealizm temelli sistemsel bir analizle açıklayabilmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey-Syria relations in Justice and Development Party Era have been analyzed under the framework of neorealism theory of international relations. In this context, neorealism forms the conceptual framework of the thesis. For this reason, Turkey-Syria relations have been analyzed at the system level and it has been tried to highlight the effects of international relations system on Turkey-Syria relations. While Syria was the success image of“zero problem”policy, it later became the most problematic country for Turkey. Systemic effects on the way how problems in the history of Turkey-Syria relations evolved and developed are important to give us idea about today's problems. That's why, the systemic level analysis of Hatay, Water and Terror problems which are the prominent ones in the history have been taken into consideration. The Arab Spring that came out in 2010 in The Middle East and reached to Syria in 2011 is the most significant cause that effects Turkey-Syria relations. After The Arab Spring, the relations deteriorated. At this point, the main aim of the study is to be able to explain the transformation of Turkey-Syria relations with a systemic analysis based on neorealism.