A Political Economic Analysis of Turkey-Lebanon Relations: New Regionalism and Shamgen Project
Türkiye-Lübnan İlişkilerinin Politik Ekonomik İncelenmesi: Yeni Bölgeselcilik ve Şamgen Projesi
  1. Tez No: 914687
  2. Yazar: HAKAN KERİM İLKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ALTUĞ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, Türkiye-Lübnan ilişkilerini yeni bölgeselcilik ve Şamgen Projesi (2009-2011) bağlamında siyasi ve ekonomik ilişkilere odaklanmaktadır. Soğuk Savaş'ın sona ermesi ve neoliberal politikaların genelde yaygınlaşması çerçevesinde değişen Türkiye Dış Politikasının bir parçası olarak, Türkiye, Lübnan, Suriye ve Ürdün arasında ticaret, kültürel değişim ve siyasi işbirliğini teşvik etmeyi amaçlayan önemli bir girişim olarak ortaya çıkan Şamgen Projesi'nin kuruluşuna ve sonrasını analiz etmektedir. Bu projenin başarıları sınırlı kalmış ancak süreç Orta Doğu'daki yeni bölgeselcilik dinamikleri hakkında değerli içgörüler sunmuştur. Tez, Şamgen Projesi süresince ve sonrasında Türkiye ile Lübnan arasındaki iş ve kültürel bağları, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) dönemi politik motivasyonları ve bölgeselleşmenin kuruluş süreçlerini bağlamında incelemektedir. Tezin amacı, yeni bölgeselcilik çalışmalarında siyasi olayların, iş dünyası ve kültürel bağların etkileşiminin bölgesel işbirliği ve ekonomik ilişkiler üzerindeki etkisini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the political and economic relations between Turkey and Lebanon through the lens of new regionalism and the Shamgen Project (2009-2011). It scrutinizes the establishment and subsequent developments of the Shamgen Project, which emerged as a pivotal initiative aimed at fostering trade, cultural exchange, and political cooperation among Turkey, Lebanon, Syria, and Jordan. This initiative was conceived within the context of the evolving Turkish foreign policy framework that followed the end of the Cold War and the widespread adoption of neoliberal policies. Despite the limited successes of the Shamgen Project, the initiative provided significant insights into the dynamics of new regionalism in the Middle East. This study explores the business and cultural ties between Turkey and Lebanon during and after the Shamgen Project, situating this analysis within the political motivations of the Justice and Development Party (AKP) era and the processes of regionalism. The ob jective of this thesis is to reveal the impact of the interplay between political events, business, and cultural ties on regional cooperation and economic relations, thereby contributing to the scholarly discourse on new regionalism.