Belediyeler ve uluslararası işbirliği: Türk Dünyası Belediyeler Birliği örneği
Municipalities and international cooperation: The case of Union of Turkish World Municipalities
  1. Tez No: 370708
  2. Yazar: BURAK KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ERENÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küreselleşme ile birlikte ulusal ve uluslararası alanda işbirlikleri artmıştır. Bunun başlıca sebebi işbirliğine giren örgütlerin çalışmalarında verimliliği arttırma düşüncesidir. Yerel yönetimler de hizmet sunumunda verimliliği ön planda tutması gereken örgütler olduğundan, ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği çalışmalarına ağırlık vermişlerdir. Bu çalışmaları değerlendirmek ve önemli bir işbirliği örneğini incelemek üzere kaleme alınmış olan bu tezin birinci bölümünde yerel yönetim birlikleri ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. İkinci bölümünde ise Türk Dünyası Belediyeler Birliği; örgüt yapısı, faaliyetleri, bütçesi gibi önemli açılardan incelenmektedir. Üçüncü ve son bölümde ise daha önceki bölümlerde değinilmiş olan yerel yönetim birliklerinin sorunlarına değinilerek çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
National and international cooperation has increased with globalization. The main reason for this is thought of organizations which want to increase efficiency in their work. Due to local governments should keep efficiency at the forefront, they give weight to cooperation between national and international organizations. Unions of Local Governments will be determined with details in first section of this work which is written in order to evaluate and analyze an important cooperation institute as an example. And in second section, Union of Turkish World Municipalities will be analyzed with its organizational structure, activities and budget. And in third section as outcome, problems of local government unions will be discussed and solution proposals will be evaluated.