Örgütsel değişim, değişim yönetimi ve örgütsel davranışlar üzerine örnek bir uygulama
Organizational change, change management and a model implementation on organizational behaviors
- Tez No: 370741
- Danışmanlar: DR. HÜSEYİN KÖMÜRCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Küreselleşen dünyamızda ve günümüzün hızla değişen koşulları arasında, işletmelerin faaliyetlerini, gelişmelerini ve rekabet avantajlarını sürdürebilmeleri için örgütsel değişim uygulamları ve örgütsel değişim türlerinden biri olan teknolojik değişim ve gelişmeleri sürekli ve yakından takip etmeleri gerekmektedir. Teknolojik değişim uygulandığı işletmelerde çalışanların değişime yaklaşımı ve çalışanlar arasından farklı anlamlar ifade etmektedir. Çalışanlar arasından teknolojik değişim, eğitim yolu ile yeni bilgiler edinme, mesleki ilerleme ve kariyer geliştirme, kendini yenileme ve geliştirme anlamına geldiği gibi, iş değiştirme, işe yabancılaşma, iş monotonluğu, iletişimin ve sosyal ilişkilerin azalması, stres ve işsiz kalma gibi anlamlara da gelebilmektedir. Bu tez çalışmasında birinci bölümde örgütsel değişim kavramları, amaçları, önemi, nedenleri, örgütsel değişim alanları,örgütsel değişim yönetiminde temel alınması gereken ilkeler, örgütsel değişim, ortaya çıkan sorunlar ve engeller, değişime direnç ve direnci yenmenin yolları anlatılacaktır. İkinci bölümde, örgütsel ve teknolojik değişimlerin örgütsel davranışlar üzerindeki etkileri anlatılacaktır. Üçüncü bölümde, örgütsel davranış ve türleri ile örgütsel davranışa etki eden faktörler, katkıları, sonuçlar ile örgütsel değişim arasındaki ilişki incelenecektir. Dördüncü bölümde değişim yönetimi ile örgütsel davranışlar üzerine araştırma ile birlikte uygulanan yeni bir program ile değişimin sağlanması ve sonuçlarının değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
In our globalizing world and conditions that changing rapidly, in order to maintain advantages of challenge and their developments and activities, managements have to follow developments and technological changes which are one of the types of organizational changes. Managements where the technological change is applied, it has different meanings at the point of view of the employees' approach to this change. This technological change according to the employees means both having new information by education, professional and caree qr development, self regeneration and development, refreshing and changing job, estrangement to job, monotony at job, decrease in communication and social relationships, stress and remaining unemployed. In the first chapter of this master thesis, organizational change concepts, aims, significance, causes, fields of organizational changes, basic principles that have to be handled in organizational change management, organizational change, problems and difficulties, In the second chapter, effects of technological and organizational changes on the organizational behaviors will be explained. In the third chapter, organizational behavior and its types, factors that affect organizational behavior, its contributions, relation between results and organizational chamge will be examined. Fourth chapter is related with providing change by a new program applied with a research on organizational behaviors and change management and evaluation of its results.