Self-concept, perceived parenting, and social support among adolescents with internalizing and externalizing symptoms
İçsel ve dışsal semptomu olan ergenlerde benlik algısı, algılanan ebeveynlik tutumu ve sosyal destek
- Tez No: 370746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, ergenlerdeki semptomatoloji ile benlik algısı, algılanan ebeveynlik tutumu ve sosyal destek arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışmanın diğer bir amacı ise, annenin ve babanın kayırmacı davranışlarının ergenlerdeki gelişimine etkisini araştırmaktır. Bu araştırma ayrıca, cinsiyet, yaş, annenin ve babanın eğitim seviyesi ve sosyoekonomik düzeyin benlik algısı, algılanan ebeveynlik tutumu ve sosyal destek algısı ile ergenlerin içsel ve dışsal semptomlarına etkisini göstermektedir. Araştırmaya 210'u erkek, 262'si kız; toplam 484 ortaokul ve lise öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların yaşları 11 ile 18 arasında değişmektedir. Veri toplama işlemi özbildirim ölçekleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, cinsiyet, annenin eğitim seviyesi, benlik algısı, arkadaştan gelen destek, annenin ve babanın cezalandırıcı ve duygusal açıdan baskıcı tutumları ile annenin kayırmacı davranışının ergenlerdeki içselleştirme semptomlarını yordadığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, sosyoekonomik statü, aileden ve arkadaşlardan gelen destek, annenin ve babanın fiziksel olarak cezalandırıcı tutumları ile annenin kayırmacı davranışının ergenlerdeki dışsallaştırma semptomlarını yordadığını göstermiştir. Bunların yanısıra, annesinin ve babasının kardeşler arasında kayırmacı davranış sergilediğini düşünen ergenler ile annesinin ve babasının kardeşler arasında kayırmacı davranış sergilemediğini düşünen ergenler arasında istatistiksel açıdana anlamlı fark bulunmuştur. Bu çalışmada ergenlerin psikolojik sağlıklarını etkileyebilecek çeşitli önemli unsurlar ele alınmıştır. Ergenlerde benlik algısı, algılanan ebeveynlik tutumu ve sosyal destek algısı aynı anda değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, ayrımcı ebeveynlik tutumlarının ve bu tutumların ergenlerin semptom geliştirmesindeki öneminin, sosyal açıdan destekleyici etmenler ve benlik algısı ile birlikte, önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the relationship between symptomatology among adolescents and self-concept, perceived parenting behavior, and perceived social support. Examining the effect of maternal and paternal favoritism on adolescent symptom development was another aim of the current study. This work also showed the effects of gender, age, maternal and paternal education level, and socioeconomic status on self-concept, perceived parenting behaviors, perceived social support; and also internalizing and externalizing symptoms. The participants of the current study were 484 middle and high school students (210 male and 262 female) aged between 11 and 18. The data were collected through self-report questionnaires. The results indicated that gender, maternal education level, self-concept, friend support, parental punishment and emotional pressure, and maternal favoritism predicted internalizing symptoms among adolescents. Also, socioeconomic status, family and friend support, parental physical punishment, and maternal favoritism predicted externalizing symptoms among adolescents. Besides, significant differences were found between adolescents who perceived both their mothers and fathers as favoring one of their children over the others and those who did not perceive favoritism from both of their parents. Several main factors that are likely to influence adolescents' psychological well-being were discussed in the current study. Self-concept, perceived parenting behavior, and perceived social support among adolescents were able to be considered simultaneously. Differential parenting practices and the importance of these practices in adolescent symptom development, together with the perception of social supportive factors and self-concept were highlighted as a result of the current research.