Transformation of Turkish domestic travelers' booking and reservation behaviours
Yerli Türk turistlerin değişen rezervasyon davranışları
- Tez No: 370757
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnternet muhtemel kullanıcılara aşinalık sağlama, seyahat ile ilgili bilgi ve kaynaklara ulaşma ve gerekli bilgileri toplama olanağı sağlar. Günümüzde, bireyler genellikle gerekli düzenleme ve planları internet üzerinden yapmaktadır. Bu bağlamda, online atmosfer elektronik hizmet kalitesi, sistem kalitesi ve bilgi kalitesi sunarak bu bilgiyi arayanları bilgilendirebilmelidir. Fiziksel kontakların eksikliği sebebiyle tüketici internette güven bulmalıdır. Bu çalışmanın amacı elektronik hizmet kalitesi, sistem kalitesi ve bilgi kalitesinin e-seyahat sitesine ve internet üzerinden sağlanan hizmetlere güven sağlama ilişkili olduğunu göstermektedir. Özellikle elektronik-hizmet kalitesi, bilgi kalitesi ve sistem kalitesi sitenin güvenilirliğini artırarak turistlerin daha fazla rezervasyon yaptırma ve satın alma eğilimini güçlendirebilir. Elektronik-Seyahat sitesi her ne kadar tamamen elektronik hizmet kalitesi ve sistem kalitesinin güvenliğini sağlasa da bilgi kalitesi güvenliğini garantileyemez. Bu da bize gösteriyor ki tüketiciler farklı tavsiye sitelerinden bilgi alabilirler. Bu çalışmanın sonuçları katılımcı sayısı, toplanan veri miktarı ve süre nedeniyle bazı eleştirilere tabi tutulabilir.
Özet (Çeviri)
The Internet offers a rich atmosphere for prospective travelers to gain familiarity, harvest, and retrieve travel related information and resources. Nowadays, individuals often plan and make necessary arrangements via the Internet. In this respect, online atmosphere has to accommodate these information seekers by offering electronic-service quality, system quality and information quality. Trust must exist due to the lack of physical contacts. The purpose of this study is to depict that electronic-service quality; system quality and information quality are related to trust of the e-travel site. Tourist tends to trust a site due to the availability of these features, further reservation, booking or purchase decisions may take place in the presence of better electronic-service quality, information quality and system quality. E-Travel site trustfully mediates the relationship between electronic-service quality and system quality but not information quality. This shows that consumers can retrieve information from advice sites as well. Our results are subjected to certain criticism due to our sample size, data collection and time span.