Mobil uygulamalarda insan kaynakları metrikleri tasarımı
A draft design of human resources metrics on mobile application
  1. Tez No: 370758
  2. Yazar: BAHAR BEYAZNAR
  3. Danışmanlar: UZMAN MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Küreselleşen dünyada, teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte iş hayatında kapsamlı değişiklikler olmuştur. İnsan kaynakları süreçlerinin doğru şekilde yürütülmesi sürecinde klasik yöntemleri geride kalmış ve teknolojik yazılımlar ile bu süreçler takip edilmeye ve raporlanmaya başlamıştır. Bu bağlamda; insan kaynakları süreçlerinde ihtiyaca bağlı olarak öncelik sıralaması belirlenerek her organizasyon için ölçümlemeler ve diğer organizasyonlar ile karşılaştırmalar yapmak önemli bir rol almaya başlamıştır. Ölçümlemedeki bu önem kullanıcıların arayışlarını arttırmış, bu konuda farklı yöntemler aranmaya başlanmış ve insan kaynakları metrikleri üzerinde çalışmalara başlanmıştır. Bunun neticesinde; organizasyon yapısına uygun metrikler belirlenerek ve farklı organizasyonlar ile karşılaştırmalar yapılarak gerek kurum içi ya da kurum dışı yazılımlar gerekse Office programları kullanılarak insan kaynakları metrikleri üzerinde çalışılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada; iş hayatındaki profesyonellere anket uygulaması yapılıp bir analiz çıkarılmış ve teknolojinin gelişimini göz ardı etmeyerek insan kaynakları metriklerinin mobil uygulamalarda yazılıma hazır tasarımı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Extensive changes have taken place in the business life of the globalizing world because of technological improvements. Classical methods and processes have become obsolete in human resources; instead, processes are now tracked and reported through technological applications. In this context, various metrics are now tracked in almost every organization and benchmarked against other organizations. As metrics have become more and more important, studies have focused more on bringing up new measures in human resources and comparing them with different organizations. In addition, new software versions have been developed to compute and track human resources metrics. In this study, a survey was carried out with human resources professionals to determine the usage of human resources metrics. Furthermore, a draft design of human resources metrics on mobile application has been prepared without discarding improvements in technology.