Avrupa Konseyi Çocuğun Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi kapsamında cinsel istismar suçu
Sexual exploitation and sexual abuse crimes within the scope of The Council of Europe Convention on the Protection of Children Against Sexual Exploitation and Sexual Abuse
- Tez No: 370759
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Uluslararası alanda ve Türkiye de çocuğun cinsel istismarı ve sömürüsüyle ilgili suçlar, sınırı aşan suç olarak işlenmeye başlamıştır. Bu nedenle de bu suçla mücadele konusunda hem Türkiye hem de diğer devletler önlemler almaya çalışmaktadırlar. Bu suçlarla mücadele için alınması gereken önlemler ve uluslararası alanda mücadelenin etkin olabilmesi için uluslararası sözleşmeler yapılmaktadır. Son olarak Türkiye'nin de taraf olduğu Avrupa Konseyi Çocuğun Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi yayınlanmış ve imzalanmıştır. Sözleşme çocuğun cinsel yönden istismarını ve sömürülmesini açık bir şekilde tanımlamıştır. Sözleşmede hem istismar hem de sömürülmeden bahsedilmiştir. Sözleşme çocuk pornografisi, çocuk fuhuşu suçlarını çocuğun cinsel olarak sömürülmesi olarak düzenlemiştir. Çünkü çocuk üzerinden bu şekilde bir maddi kazanç sağlanmaktadır. Çocuk istismarının fiziksel, duygusal ve cinsel olmak üzere üç türü vardır. Cinsel istismar, psikolojik ve sosyal açıdan gelişimini tamamlamamış yaşı küçük olan bir çocuğun bir erişkin tarafından cinsel doyum için kullanılmasıdır. Çocuğun cinsel olarak istismar edilmesi birçok şekilde gerçekleşebilir. Çocuk cinsel istismarı belirlenebilmesi en güç istismar türü olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bunun nedeni de olayların genellikle gizli kalması, adli mercilere yansımamasıdır. Türk Ceza Kanunu'nda çocuğun cinsel istismarı altıncı bölüm kişilere karşı suçlar bölümünde düzenlenmiştir. Çalışmamızda Türk Ceza Kanunu'ndaki düzenleme ile taraf olduğumuz Avrupa Konseyi Çocuğun Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi arasında farklar bulunduğundan sözleşmenin incelenmesi amaçlanmıştır. Her iki düzenlemenin arasındaki farklılıklar tespit edilerek açıklanmaya çalışılmış, Türk Ceza Kanunu'nda suç olarak yer alması gereken fiiller sözleşmeyle uyumluluk açısından belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sexual exploitation and sexual abuse of children has been recognized as transboundary crimes in Turkey and internationally. Turkey and other countries have been putting precautionary measures against these crimes. International agreements have been signed to prevent and combat sexual exploitation and sexual abuse of children. The Council of Europe Convention on the Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse, which Turkey is a part of, has been signed and published. This convention clearly defines sexual exploitation and sexual abuse of children. Both subjects have been discussed in the convention. Convention mandates the criminalization of child pornography and child prostitution as sexual exploitation due to the financial gains using children. Sexual exploitation of children has three types; physical, emotional and sexual. Sexual exploitation is an adult's engagement in sexual activities with a child who has not yet been completely developed physiologically and socially. Sexual exploitation of children can take many forms. Identification of sexual exploitation of children has been difficult. This is due to events being kept as secret and not being brought up to legislation. In the Turkish Criminal Law regulations sexual exploitation of children is under the sixth section of the crimes against humanity. This study aims to investigate the differences between The Council of Europe Convention on the Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse and the Turkish Criminal Law regulations. The differences between the two regulations have been identified and explained. The acts in the Turkish Criminal Law regulations that need to be stated as crimes have been identified to be compliant with The Council of Europe Convention on the Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse.