William Shakespeare'in 'Antonius ve Kleopatra' oyunu ve Antonius karakterinin incelemesi
Analysis of William Shakespeare's play 'Antony and Cleopatra' and the character of Antony
  1. Tez No: 370762
  2. Yazar: FATİH AKSÜT
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DEVRİM SEHER YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
William Shakespeare'nin“Antonius ve Kleopatra”adlı eserinde, aşk ve tutku yoğunluğu içerisinde Romalı lider Antonius ile Mısır'ın kraliçesi Kleopatra'nın trajik aşk hikâyesi anlatılmaktadır. Antonius karakterinin Kleopatra'ya olan aşkından dolayı Roma ile Kleopatra arasında yaşadığı çatışmaları, iktidar hırsını, siyasi olayları ve karakterleri görmekteyiz. Bu eserde üzerinde durulmuş olan en önemli karakter Antonius'dur. Bu çalışmayı Shakespeare'in hayatı, tiyatrosu, dönemi, oyunun sahne sahne incelemesi, fabeli, oyun hakkındaki görüşler, oyunun konusu, teması, türü, tarzı, ideası ve Antonius karakterinin incelemesi başlıkları oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
Antony and Cleopatra is a tragic play by William Shakespeare, which tells the ill-fated love story between a Roman leader, Antony and the Queen of Egypt, Cleopatra. The story centers on the conflicts that Antony experiences about Rome and Cleopatra due to his love for Cleopatra, his hunger for power, political events of the time and the other characters. This study mainly deals with the character of Antony. The purpose of this study is to make an analysis of Shakespeare's life and plays, fables, his period, stage by stage analysis of the play, commentary on the play, the theme, genre, style and idea of the play and the detailed analysis of character of Antony.