Bertolt Brecht'in oyunlarından müziğini Kurt Weill'ın bestelediği Üç Kuruşluk Opera (Die Dreigroschenoper) da müziğin oyunla ilintisi, müziğin yerleri ve müziğin oyuna katkısının incelenmesi ve sahnelenmesi
The analysis and staging of the relation, placament and contribution of the music in The Threepenny Opera (Die Dreigroschenoper) by Bertolt Brecht composed by Kurt Weill
  1. Tez No: 370763
  2. Yazar: MERVE İŞBİLEN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Epik Tiyatroda müziğin amacı,anlamı daha da belirgin kılmak ve olayları iyice açıklamak içindir. Epik Tiyatroda müziğin amacını en doğru biçimde açıklayabilmek için epik tiyatro kavramı üzerine yazılan kuramsal yazılar ve Bertolt Brecht'in oyunlarından müziğini Kurt Weill'ın bestelediği Üç Kuruşluk Opera oyunu incelenmiştir. Topların Şarkısı'nda müziğin biçimi ve amacı üzerinde durularak inceleme detaylandırılmıştır. Epik tiyatroda müziğin oyunun sahneye aktarılmasında aktif bir role sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of music in Epic Theatre is to mark the meaning and explain the episodes. To explain the purpose of music in Epic Theatre,the Threepenny Opera by Bertolt Brecht composed by Kurt Weill and theoritical articles about Epic Theatre have been analyzed. The form and purpose of music of Cannon Song have been elaborated. The music in Epic Theatre has an active role in transferring play to the stage