Shakespeare'ın Onikinci Gece adlı oyunundaki Viola karakterinin inceleme ve çalışma süreci
William Shakespeare'12. Night Viola character review'
  1. Tez No: 370764
  2. Yazar: GÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AYDA AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programı'nda oyunculuk eğitimi gören Gül ARSLAN tarafından Shakespeare'in“12.Gece”oyunundaki 'Viola' karakteri incelemesi yapılmıştır. Performansa dayalı bu tez, karakter analizi ve dramaturgi çalışması bağlamında değerlendirilmiştir. Oyun, dramaturgi açısından yazarın hayatı, yazarın eserleri, yazarın yaşadığı dönemin özellikleri, yazarın tiyatro anlayışı, eserin edebi özellikleri ile;karakterin kim olduğu, nasıl bir kişiliği olduğu, ne mesaj verdiği, istek ve amaçlarının değerlendirilmesini, yazarın diğer kadın karakterler ile Viola arasındaki çağrışımlarını anlatır. Tez, performans sırasındaki deneyimin aktarılması ve izlenme sonuçları üzerine geçerliliğini kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
Advanced master's program in Acting training who Gül Arslan by Shakespeare's“12th Night”at the ' Viola ' character review.The story revolves around the character of this thesis, analysis, and performance-based work has been evaluated in the context of the..The game, the story revolves around the life of the author, the author's works, in terms of the author's understanding of the author's theatre work of the period features, where literary properties; the character is a character who is, how it attaches to the objectives of the evaluation of the request, and what message the author's other female characters with Viola associations between. Thesis, the validity of the results of the performance will gain experience during the transfer and tracking.