Edmond Rostand'ın Cyrano de Bergerac oyunundaki Cyrano karakterinin şiirselliğinin dramatik yapıya katkısı ve Cyrano karakterinin çalışma süreci
Contribution of Cyrano's poetry to dramatic frame in Edmond Rostand's play Cyrano de Bergerac and analysis of character Cyrano
  1. Tez No: 370765
  2. Yazar: UFUK TUNCER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programı'ında eğitim gören Ufuk Tuncer tarafından Edmond Rostand'ın 'Cyrano De Bergerac' adlı oyunu ele alınmıştır. Pratiğin teorisine ilişkin bir deney olan bu tez çalışmasında örnek olarak seçilen oyunun metnine ilişkin değerlendirmeler, oyunun genel çözümlemesi, karakterin analizi, role dair yorumları içeren dramaturgi çalışması ve hazırlık çalışmaları esnasında karşılaşılan sorunların ve yaşantıların ayrıntılarının yer aldığı süreç analizi ele alınmıştır. İnceleme, süreç ve sonuçlar, takip eden bölümlerde detaylı olarak sunulmaya çalışılmıştır. Söz konusu performans seyirciye açık bir performans olmayıp, bu tez çalışmasına temel teşkil etmek üzere tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The play 'Cyrano de Bergerac' (one act comedy), written by Edmond Rostand in 1897, has been considered by Ufuk Tuncer, student in Progressive Acting Master's Program. As an experimental study of theory driven from practice, the present report describes : evaluations about the text of the play choosen, the overall analysis of the play, the analysis of the character, role analysis and dramaturgy studies that includes the interpretations related to the play, the analysis of processes the player passed through during the preparation of the performance. The studies, the process and the results have been presented in detail. The mentioned performance is not open for audience but it has been projected to serve as a basis for this thesis.