UEFA Grassroots Programı'nın Türkiye'deki örneklerinin incelenmesi
UEFA Grassroots Programme and inplementation examples from Turkey
  1. Tez No: 370787
  2. Yazar: AKTUĞ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ERDEN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Futbol, izleyici kitlesi ve ekonomisi bakımından en önde gelen spor branşları arasındadır. Kolay ulaşılabilen bir spor olmasının da katkısıyla bugün dünya üzerinde yaklaşık 250 milyon kişi futbol oynamaktadır. Ulusal ve uluslar arası düzenlenen futbol organizasyonları yerel ve dünya genelindeki gündemi değiştirebilme özelliğine sahiptir. Futbol ayrıca turizm, sağlık, eğlence, hukuk, reklam ve medya gibi sektörleri de bünyesine katarak bu sektör ve sektörde çalışanlara getiri sağlamaktadır. Futbol'un yukarıda belirtilen önemi gereği devamlılığının sürdürülmesi ve ilginin sıcak tutulması gerekmektedir. Bu doğrultuda geleceğin futbol severleri ile yetenekli oyuncularına bugünden ulaşmak zorunluluk halini almıştır. Futbolseverleri tribünde veya ekran başında tutabilmenin en kolay yolu sahada yer alan yetenekli oyuncu sayısını artırmaktan geçer. Diğer yol ise taban faaliyetlerine yüksek katılımın sağlanmasıyla geleceğin futbolseverlerine bugünden ulaşmaktır. Futbolun yaygınlaştırılması ve uzun vadede elit futbolcu havuzuna katkı sağlanması amaçlarıyla UEFA tarafından Grassroots tanımı ortaya atılmış ve bu tanım bir program halini almıştır. UEFA üye ülkeleri bu tanımı çok kısa bir zamanda kabul etmiş ve Grassroots programına katılmışlardır. Bu sayede tüm Avrupa ülkelerinde taban futbolu organizasyonlarını programlı hale getirilmiştir. Türkiye'de UEFA Grassroots programına 16. üye ülke olarak katılmıştır. Üyeliğin ardından Çocuk ve Okul, Kadın, Amatör, Plaj, Engelli ve Dezavantajlı futbolunun yanı sıra futbol tekniğe katkı sağlayan futsal alanlarında proje ve faaliyetler başlatılmıştır. Futbolda geleceğin inşası olarak bakıldığında özellikle Çocuk ve Okul futbolu alanında kız ve erkek çocuklarına yönelik organizasyonlara Türkiye Futbol Federasyonu'nca özel önem verilmiştir. Bu çalışma ile futbolu yayma ve uzun vadede elit futbolcu havuzuna katkı sağlanması amaçlarıyla Türkiye Futbol Federasyonu'nun gerçekleştirdiği çalışmalar incelenmiştir, önemine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Football is the number one sport with its spectators and economy. There are more than 250 million people playing football. National and international football events has a great effect on daily life. Moreover, football has strong links with many industries such as tourism, health, entertainment, law, media. It is necessary to keep footbal passion and events alive because of the important points written above. It is a must to reach the football fans and talented players as soon as possible. Increasing the numbers of talented players will result more football fans. On the other hand, basic football activities will be another way to boost football passion. The term, Grassroots, is developed by UEFA in order to extend football and strenght the pool of elite football players. It is welcomed by all UEFA member NAs and activities have been run so far. As a result basic football events have been steered into a programme. Turkey is the 16.th Country which participated in Grassroots programme. There are many projects and activities launched on the fields of school and child football, futsal, beach soccer, women's football, amateur, disability football. Especially school and children football activities are put on the first place within Turkish Football Federation. In this study, it is aimed to examine the development projects of TFF in the context of Grassroots programme.