Ticari spor işletmelerinde ve belediyeye ait spor tesislerinde çalışan antrenörlerin tükenmişlik durumunun karşılaştırılması (İstanbul'daki Fitness İşletmeleri ve Spor A.Ş. örneği)
Comparison of exhaustion at trainers working for commercial sports organizations and municipality sports foundations (The sample of Sports A.Ş and Fitness Managements in Istanbul)
- Tez No: 370786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tükenmişlik insanlarla yakından ilişkili mesleklerde sık görülen bir durumdur. Tükenmişlik hem örgütsel açıdan hem de bireysel açıdan olumsuz etkilere sahip bir bozukluktur. Bu çalışmanın amaçları, Spor A.Ş. ve ticari fitness işletmelerinde görev yapan antrenörlerin, tükenmişlik düzeylerinin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalıştığı yıl, günlük hizmet ettiği kişi sayısı, günlük çalışma saati, gelir durumu, özel ders, mesleği isteyerek seçme değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek ayrıca iki farklı spor örgütünde çalışan antrenörlerin, tükenmişlik durumunun karşılaştırılması da çalışmanın amaçlarındandır. Araştırmanın evrenini, Spor A.Ş.'de çalışan 100 antrenör ve İstanbul'da bulunan, ticari fitness işletmelerinde çalışan 100 fitness antrenörü olmak üzere toplam 200 antrenör oluşturmaktadır. Veriler, iki kısımdan oluşan bir anket aracılığı ile toplanmıştır. Anketin ilk kısmı, antrenörlerin kişisel bilgilerinin yer aldığı Kişisel Bilgi Formu 'dur. İkinci kısmında ise Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılmıştır. Antrenörlerin cinsiyetlerinin, medeni durumlarının, yaşlarının, gelir miktarlarının, eğitim durumlarının, günde hizmet ettikleri kişi sayılarının, çalıştıkları yıl sayılarının, tükenmişlik ölçeklerinin boyutları ile anlamlı bir farklılık oluşturmadığı saptanmıştır. Mesleği isteyerek seçmeyenlerin duygusal tükenmişlik düzeyi seçenlere göre yüksek çıkmıştır. 11 saat ve üzeri çalışan antrenörler diğer çalışma saati aralığında bulunan antrenörlere göre daha yüksek duygusal tükenme içindedirler. Özel ders vermeyenlerin düşük kişisel başarı hissi düzeyleri, özel ders veren antrenörlere göre yüksek çıktığı saptanmıştır. Spor A.Ş. antrenörlerinin genel tükenmişlik düzeyleri, ticari fitness işletmelerinde çalışan antrenörlere göre daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Exhaustion is a feeling frequently encountered at professions that deal closely with humans. It is a disorder bearing the negative effects both in organizational and individual situations. The aim of this study is to determine whether the exhaustion level of trainers working for Spor A.Ş. and other commercial fitness managements vary with determinants namely age, gender, marital status, education, years of working, number of services rendered daily, income status, private lessons and desirous choice of career. It also aims the comparison of exhaustion of trainers working for two dissimilar sports organizations. The quest is comprised of a total of 200 trainers; 100 trainers working for Spor A.Ş. and 100 fitness trainers working for commercial fitness organizations in İstanbul. The outcome has been compiled via a questionnaire that consists of two parts: The first part is the Personal Information form and the second part utilizes Maslach Exhaustion Inventory. It has been noticed that gender, marital status, income status, education, number of services rendered daily do not display a major distinction with that of the ratio of exhaustion scale. The ratio of emotional exhaustion level in persons that had to choose their career undesirously has come out to be high, compared to persons with desirous choice of career. Trainers who are working for 11 hours or more bear a higher emotional exhaustion level, compared to those that are in the limits of diverse working hours. The feeling of insufficient accomplishment level met in trainers who are not giving private lessons has come out to be high, compared to trainers giving private lessons. The general exhaustion level of the trainers of Spor A.Ş. has come out to be high, compared to the trainers working for commercial fitness organizations.