Development of a culturally-sensitive coping with Stress Scale for Turkish Children and Adolescents
Türk çocuk ve ergenler için kültüre duyarlı Stresle Başa Çıkma Ölçeği geliştirme çalışması
  1. Tez No: 370795
  2. Yazar: NEJLA YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Başa çıkma, stresli durumdan kaynaklanan gerilimi sonlandırmak ya da azaltmak için gösterilen davranışsal ve zihinsel çabalardır. Başa çıkma, psikolojik uyum ve psikopatoloji ile ilişkili bulunmuştur. Başa çıkma stratejilerinin önemi ve çıkarımlarına rağmen, çocuk ve ergenler için Türk kültürüne özgü olarak geliştirilmiş stresle başa çıkma ölçeği bulunmamaktadır. Literatürde var olan çocuk ve ergenler için stresle başa çıkma ölçeklerinin madde oluşturma süreci, gelişimsel farklılıkların göz ardı edilmesi, psikometrik yetersizlikler ve kültürel farklılığın ihmali gibi çeşitli zayıf yanları bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı çocuk ve ergenlerin kendi belirlemiş oldukları stresli olaylara karşı başa çıkma stratejilerini değerlendiren bir Çocuk ve Ergenler için Stresle Başa Çıkma Ölçeği (ÇESBÖ) geliştirmektir. Araştırma, hem niteliksel hem de niceliksel yöntemleri içermektedir. Niteliksel veriler, odak grup görüşmeleri ve bilirkişi gözden geçirmesi sonucu elde edilmiş, madde oluşturma ve ölçek gözden geçirmesinde kullanılmıştır. Niceliksel veriler, ölçeğin pilot ve esas uygulamasında elde edilerek, ÇESBÖ'nün faktör yapısı, geçerlik ve güvenirlik ve cinsiyet ve yaş gruplarıyla olan ilişkisi belirlenmiştir. Esas çalışma, ilkokul 3.sınıf ve lise 4.sınıf arasındaki 664 Türk çocuk ve ergenden oluşmaktadır (335 kız, 327 erkek, yaş aralığı: 9-18). Örneklem, çeşitli sosyo-ekonomik konumu yansıtan İstanbul'un farklı bölgelerindeki 3 devlet okulu ve 1 özel okuldaki öğrencilerden seçilmiştir. Pilot uygulama ve gözden geçirmelerin ardından, faktörlerin belirlenmesi için varimax rotasyonu ile açımlayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Faktör analizi yöntemleri ile ÇESBÖ'nün 88 madde için 11 faktörlü yapısı belirlenmiş ve toplam varyansın % 50.26'sını açıkladığı bulunmuştur. Alt ölçekler, problem çözme & olumluya odaklanma, agresyon yoluyla başa çıkma, sosyal destek arama, oyun & mizah, dini olarak başa çıkma, kendini suçlama, kendini soyutlama, pozitif yeniden yorumlama, profesyonel destek arama, risk alma ve kaçınmacı başa çıkmadan oluşmaktadır. 11 alt ölçeğin iç tutarlılığı .57 ile .93 arasında değişmekle birlikte, alt ölçeklerin 8'i .70 kriterinin üzerinde bir değere sahiptir. 2 hafta aralıkla test-tekrar test güvenirlik katsayıları ise .50 ile .83 arasında bulunmuştur. Yapı geçerliliği, Güçler ve Güçlükler Anketi ile ilişkisine bakılarak; birleşme ve ayrışma geçerliliği Türkçe adaptasyonu yapılmış Stresle Başa Çıkma Anketi ile ilişkisine bakılarak desteklenmiştir. Çocuklar ve gençlerin, başa çıkma stratejilerinde cinsiyet ve gelişimsel farklılıkların olduğu bulunmuştur. Sonuçlar, ölçeğin Türk çocuk ve ergen örnekleminde güvenilirliği ve geçerliğini desteklemektedir. ÇESBÖ, var olan başa çıkma ölçeklerinin zayıf yanlarına değinerek, psikometrik olarak güvenilir, gelişimsel olarak çocuk ve ergenlere uygun, çok boyutlu ve kültüre duyarlı bir ölçek oluşturarak literatüre ve klinik uygulamalara katkı sağlamaktadır. Çalışmanın güçlü yanları, zayıf tarafları ve katkıları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coping is defined as behavioral and cognitive efforts to end or reduce the tension caused by stressful events regardless of whether the result is successful or not. Coping has been found to relate to psychological adjustment and psychopathology. Despite the significance and implications of coping strategies, there is no available coping with stress scale for children and adolescents that developed specifically for Turkish culture. Existing measures of children and adolescents' coping have various limitations such as the process of item generation, lack of developmental component, psychometric inadequacies and the neglect of culture. Thus, the purpose of the study was to develop and validate the Children and Adolescents Coping with Stress Scale (CACSS) which was designed to assess coping strategies of children and adolescents in response to self-identified stressors. The study includes both qualitative and quantitative methodology. Qualitative data collected through focus group interviews and expert review were used in item generation and scale revision. Quantitative data were collected during the preliminary and the final scale administration and were used to establish factor structure, reliability and validity of CACSS and its relation with gender and age-groups. The final sample was comprised of 664 Turkish children and adolescents from grades 3 to 12 (335 girls, 327 boys, age range: 9-18 years), selected from students of 3 public and 1 private schools in different districts of Istanbul representing various socioeconomic status. Following pilot test of preliminary items and subsequent revisions, an exploratory factor analysis with varimax rotation was used for factor extraction. Factor analysis computations yielded 11 subscales for the 88 item CACSS and accounted for 50.26 % of the total variance. Subscales consist of problem solving & positive focus, aggression, social support seeking, play & humor, religious coping, self-blame, self-isolation, positive reappraisal, risk taking, seeking professional help, and avoidance coping. The internal consistencies of 11 subscales have ranged from .57 to .93; with 8 out of 11 coping subscales exceed the criteria of above .70. The 2-week test-retest reliability coefficients varied between .50-.83. Construct validity was supported through correlations with Strengths and Difficulties Questionnaire; convergent and discriminant validity was supported by correlations with Turkish version of Stress and Coping Questionnaire for Children and Adolescents. Gender and developmental differences were obtained in the use of coping strategies by children and adolescents. Results indicate that findings supported the reliability and validity of the CACSS and present a promising new scale of children and adolescents' coping. CACSS, by addressing limitations of existing coping scales, contributes to literature and clinical practice, as providing psychometrically sound, developmentally appropriate, multidimensional and culturally sensitive scale. The strengths and limitations, as well as implications of the findings were discussed.