Prediction of trait depression and trait anxiety: Adult attachment, perfectionism, emotion regulation strategies
Sürekli depresyon ve sürekli kaygının yetişkin bağlanma özellikleri, mükemmelliyetçilik ve duygu düzenleme açısından yordanması
  1. Tez No: 370802
  2. Yazar: ŞAFAK PATAVİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKE SİNE EĞECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, sürekli depresyon ve sürekli kaygının yetişkin bağlanma özellikleri, mükemmelliyetçilik ve duygu düzenleme açısından yordayıcılarını belirlemektir. Çalışmanın katılımcıları 280 yetişkinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın ölçüm araçları : Durumsal-Sürekli Depresyon Ölçeği, Durumsal-Sürekli Kaygı Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Çokboyutlu Mükemmelliyetçilik Ölçeği ve Dugu Düzenlemede Zorluklar Ölçeği'dir. Çalışmanın sonuçlarının gösterdiği bulgular: yetişkin bağlanma özellikleri ve mükemmelliyetçilik tarafından açıklanan varyans kontrol edildikten sonra bile duygu düzenleme stratejileri sürekli depresyon ve sürekli kaygı için yordayıcı olarak bulunmuştur. Sonuçlar ilgili literatür doğrultusunda tarışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the present study is to address the association between attachment styles, the direction of perfectionism and emotion regulation with the trait depression, and trait anxiety. The participants of the study consisted of 280 adult population. The instruments of the study: State-Trait Depression Scale (S-DEP, T-DEP), State-Trait Anxiety Inventory (STAI), Experiences in Close Relationships Inventory (ECRI), Multi Dimensional Perfectionism Scale (MPS), Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS). The results of the present study showed after controlling the variance associated by attachment styles, and dimensions of perfectionism, emotion regulation strategies were still significantly associated by trait depression and trait anxiety. The results were discussed in accordance with the relevant literature.