Next generation of emerging markets, export possibilities of Turkish fruit juice and concentrate to Libya
Türkiye'nin meyve suyu ve konsantresinin Libya'ya ihracat olasılıkları
  1. Tez No: 370803
  2. Yazar: FOROUGH HESAMİ GHAHRAMANLOU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ORAL ANSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Küreselleşme, tüm ülkelerin önemli hedeflerinden biri haline gelmiştir. Ülkeler dış ticaretlerini geliştirme ve başka ülkelerle ticaret yapmaya çalışıyorlar. Dünya da ki bazı ülkeler çok hızlı gelişiyorlar, Çin, Hindistan, Rusya ve bazı Afrika ülkelerini bu konu için örnek göstere biliriz. Bu nedenle diğer ülkeler pazarlarını geliştirmek için bu ülkelerle ticaret yapma yollarını arıyorlar. Yakın ve iyi ilişkileri olan ülkelerin birbirinin pazarına girme şansları artıyor. Bu hususta Türkiye ve Libya'yı örnek gösterebiliriz. Kuzey Afrika da yer alan Libya, hızlı büyüyen ve gelişmekte olan pazarlardan biridir. Bu nedenle bu ülke pazarına giriş her ülke için cazip olabilir. Bu ülkenin yeterli yiyecek ve içecek kaynakları bulunmadığından, gıda sektörü yolu ile bu ülkenin pazarına giriş yapmak en uygun yollardan biri ola bilir. Bu araştırmanın amacı Libya gibi gelişmekte olan ülkelere meyve suyu ve meyve suyu konsantresi ihracat imkânlarını incelemek. Ticaret çok geniş bir kavram olduğu için, bu araştırmanın kapsamı Türkiye ve Libya arası meyve suyu ve meyve suyu konsantresi ticaretine sınırlanmıştır. Kuzey Afrika'nın en yüksek GDP'ye sahip olan ülke Libya'dır. Bu ülkenin gıda ve içecek kaynakları kısıtlı olduğu için, yiyecek ve içecek ürünleri Libya'nın en yaygın ithalatıdır. İhracat bir pazara girmenin en kolay yolu olduğu için ve Türkiye ve Libya'nın iyi ilişkilerinden dolayı bu araştırmada Türkiye'den Libya'ya meyve suyu ve konsantre ihracat olasılığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, being globalized is the main goal of every country. All countries are trying to enter foreign markets and trade with the world. There are some emerging countries in the world that are growing very fast, such as China, India, Brazil, Russia and some African countries. Companies are looking for ways to enter emerging markets. Libya which is located in North Africa is one of the fast-growing emerging markets, so entering to this market could be interesting for any country. As Libya does not have enough resources of food and drinks, using food and beverage products could be the best choice for companies to enter this market. Countries that have good relationships like Turkey will have a better chance. The purpose of this thesis is exploring possibilities of entering to emerging markets like Libya using products such as fruit juice and juice concentrate. In order to find out the possibilities of trading with Libya, the scope of research was narrowed to focus on export of fruit juice and juice concentrate from Turkey to Libya. Libya has a highest GDP among North African countries and it has not enough sources for food and beverages, so Libya is mostly importing food and drink products. As Turkey has a good relationship with Libya and because export is the easiest entry mode to a market, this research was conducted to find out possibilities of exporting fruit juice from Turkey to Libya.