Anonim ortaklıkta oy hakkının kazanılması ve kullanılması
Acquisition and usage of voting rights in joint stock companies
  1. Tez No: 370807
  2. Yazar: GİZEM SARIALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Anonim ortaklıkta en önemli pay sahipliği haklarından biri oy hakkıdır. Oy hakkı, pay sahibine anonim ortaklık yönetimine katılma imkânı vermektedir. Pay sahibi anonim ortaklık genel kurullarında kullandığı oy hakkının etkili olabilmesi için elinde tuttuğu pay sayısı ve bu payların itibari değeri önem kazanmaktadır. Oy hakkının kazanılması ve kullanılmasında pay sahipliği hakkının kazanılması ve kullanılması halleri belirleyici olacaktır. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi ve ardından 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe girmesiyle halka kapalı ve halka açık anonim ortaklıklarda önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Çalışmada bu iki temel kanunun oy hakkının anonim ortaklıkta kazanılmasına ve kullanılmasına etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu nedenle, öncelikle oy hakkının kavram ve özellikleri, bağlı olduğu ilkeler ve oy hakkının sınırları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ilerleyen kısımlarında oy hakkının doğumuna ilişkin genel bilgiler verilmiş ardından oy hakkı ve pay sahipliği hakkının kazanılması arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Daha sonra oy hakkının kazanılması ve kullanılmasında pay sahipliğinin aslen ve devren kazanılması yöntemlerin etkileri hem halka kapalı ve hem de halka açık anonim ortaklıklar açısından incelenmiştir. Çalışmanın sonlarında ise, pay sahibinin oy hakkını bizzat kendisi tarafından kullandığı ve temsilcisi aracığıyla kullanıldığı haller üzerinde durulmuştur. Yaygın ve birikimli oy sistemleri karşılaştırılıp gerek Türk Ticaret Kanunu gerekse de Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the important rights in joint stock companies is voting rights. Voting right enable the shareholder to contribute to the administration of Joint Stock Company. To be effective with the voting rights at the general assemblies of the joint stock companies as shareholder, the number and the value of the shares come into prominence. Acquisition and usage of shares will be determinative at the acquisition and usage of voting rights. Firstly the Turkish Commercial Code numbered 6102 comes into effect on July,1 2012, secondly the Capital Markets Code numbered 6362 comes into effect on December, 30 2012 and these changes causes substantial alterations on the private and public joint stock companies. In the study, the effects of these two fundamental codes on the acquisition and usage of the voting rights in joint stock companies. Therefore, firstly the terms, properties, principles and limitations of the voting rights are examined. Oncoming parts of the study, general information on the acquisition of voting rights are reviewed and right after the relation between the acquisition of shares and voting rights are examined. Afterwards, the effects of the original and derivative acquisition of shares on the acquisition and usage of voting rights are examined in terms of private and public joint stock companies. At the end of the study, usage of voting rights in person and through a representative are reviewed. Straight and cumulative voting systems are compared with each other and these systems are examined in detail within the frame of the Turkish Commercial Code and Capital Markets Code.