Psychometric properties of the Revised Children's Manifest Anxiety Scale –2- in a Turkish sample
Çocuklar İçin Kaygı Ölçeği-R (2) 'nin Türkçe versiyonunun psikometrik özellikleri
- Tez No: 370829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAVET AYLİN İLDEN KOÇKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı Reynolds and Richmond tarafından geliştirilen Çocuklar için Kaygı Ölçeği- R (2) ' nin Türkçe uyarlamasının yapılarak ölçeğin psikometrik niteliklerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu ilköğretim okullarında öğrenim görmekte olan 9-14 yaş arası 782 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın klinik grubunu kaygı bozukluğu tanısı almış 9-14 yaş arası 50 öğrenci oluşturmaktadır. Ölçek yazar ve süpervizör tarafından Türkçe' ye çevrilmiş ve dil geçerliliği için akademisyen görüşü alınmıştır. RCMAS-2 'nin psikometrik özelliklerinin incelenmesi için katılımcılara Çocuklar için Depresyon Ölçeği, Çocuklar için Sürekli-Durumluk Kaygı Ölçeği ve Çocuk için Coopersmith Self- Esteem Ölçeği uygulanmıştır. Yapı geçerliği için Açımlayıcı faktör analizi çalışması yapılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonuçlarına göre ölçeğin dört boyutlu yapısı iyi uyum göstermektedir. Ölçeğin güvenirlik analizi sonucunda iç tutarlılık katsayısının, α.87 test tekrar test güvenirliğinin ise r=.96 olduğu bulunmuştur. Ölçeğin bu haliyle fiziksel kaygı, endişe, sosyal kaygı ve savunuculuk olmak üzere dört alt boyutlu bir yapıda güvenilir ve geçerli bir ölçme aracı olduğu söylenebilir. Gruplar arası farklılıkları farklılıkları görmek amacıyla t-test ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Sonuçlar ilgili litatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to make the adaptation of the '' Revised Children's Manifest Anxiety Scale-2'' which was developed by Reynolds and Richmond, and also to analyze psychometric features of the scale. The study group of the research consists of 782 children and the clinical group of the research consists 50 children who had diognosed with anxiety disorders aged 9-14 years. The scale was translated into Turkish by auther and thesis advisor and academicians' opinions were obtained on linguistic equivalance of the scale. Participants were administered a battery of questionnaires including Demographic Information, Children Depression Inventory, State-Trait Anxiety Scale for Children and Coopersmith Self-Esteem Inventory for Children. Exploratory factor analysis was conducted in order to determine psychometric properties of the RCMAS-2. The result of exploratory factor analysis provided that a four- factor solution was found to be adequate to interpret in the present study. The internal consistency coefficient was found to be α.87 and test-retest reliability of the scale was found to be r=.96. The results indicate that the Turkish version of the RCMAS-2 has four dimensions (Physiological Anxiey, Worry, Social Anxiety and Defensiveness) and is a reliable and sensitive instrument to assess anxiety in children. In order to compare, group differences of children and their expressed level of anxiety symptomatology a one-way analysis of variance and independent-samples t test were conducted in the four dimensions of the RCMAS- 2.The results were discussed in accordance with the relevant literature.