The relationships between parenting styles, attachment styles and romantic relationship satisfaction, romantic relationship anxiety among young Turkish adults
Genç Türk yetişkinlerinde çocuk yetiştirme tarzları, bağlanma stilleri ve romantik ilişkide doyum, romantik ilişkide kaygı arasındaki ilişkiler
- Tez No: 370828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAVET AYLİN İLDEN KOÇKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk yetiştirme tarzlarının ve bağlanma stillerinin kişinin ilerideki romantik ilişkide doyum ve romantik ilişkide kaygı üzerine etkisini incelemektir. Çalışma 152 (36 erkek, 116 kadın) katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcılara internet sitesi üzerinden Ana-Baba Tutum Envanteri, İlişki Ölçekleri Anketi, Çok Boyutlu İlişki Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği verilmiştir. Demokratik çocuk yetiştirme tarzının kişilerin ilerideki romantik ilişkide doyumu üzerindeki rolünü ve ilgisiz çocuk yetiştirme tarzının kişilerin ilerideki romantik ilişkide kaygı üzerindeki rolünü incelemek için çoklu lineer regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar, ilgisiz çocuk yetiştirme tarzının ileride romantik ilişkide kaygıyı pozitif yönde yordadığını, romantik ilişkide doyumu ise negatif yönde yordadığını, ve demokratik çocuk yetiştirme tarzının ileride romantik ilişkide kaygıyı negatif yönde yordadığını göstermiştir. Bunun yanında, kaçınan bağlanma stili düşük ve orta seviyede olan kişilerin, bağlanma stilleri ilgisiz çocuk yetiştirme tarzı ile romantik ilişkide kaygı arasındaki ilişkiyi etkilemektedir. Ayrıca sonuçlar, sürekli kaygının ise romantik ilişkide kaygıyı pozitif yönde yordadığını, kayıtsız bağlanma stilinin romantik ilişkide kaygıyı pozitif yönde ve romantik ilişkide doyumu negatif yönde yordadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate role of parenting styles and attachment styles on young adults' relationship satisfaction and relationship anxiety. The sample of the study composed of 152 (36 males, 116 females) young Turkish adults. The participants completed Parenting Style Questionnaire, Relationship Scales Questionnaire, Multidimensional Relationship Questionnaire and Trait Anxiety Scale on a website. Multiple linear regression analysis was performed to examine the role of authoritative parenting style in adults' romantic relationship satisfaction, the role of neglectful parenting style in adults' romantic relationship anxiety. Results showed that neglectful parenting style is a positive predictor of relationship anxiety and a negative predictor of relationship satisfaction. In addition, for those who have low and medium level of dismissing attachment style, their attachment style moderates the relationship between neglectful parenting style and relationship anxiety. Also results showed that trait anxiety is a positive predictor of relationship anxiety and dismissing attachment style is a positive predictor of relationship anxiety and negative predictor of relationship satisfaction.