İslam Hukuk metodolojisinde Ahâd Haber ve Ali el-Kârî'nin Ahâd Habere yaklaşımı (Fethu Bâbi'l-Inaye özelinde)
Al-Khabar al-Ahâd (verbum datum) in the Islamic Jurisprudence and the approach of Ali el-Kârî to the al-Khabar al-Ahâd (Instance of Fethu Bâbi'l-Inaye)
- Tez No: 370841
- Danışmanlar: PROF. DR. NASİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Her mezhebin kendine göre bazı yöntemleri bulunmaktadır. Mezhep imamları amelî ahkâm alanında hüküm verirken bu yöntemlere riayet ederler. Söz konusu metotların klasik literatürdeki karşılığı fıkıh usûlüdür. Fıkıh usûlü anlayışı mezhepler arası farklılıklar gösterebilmektedir. Bazen bu farklılıklar yanlış anlaşılabilmekte, bunun sonucunda ise bazı mezhepler bir takım tenkitlere maruz kalmaktadır. Bütün mezheplerin önde gelen âlimleri tenkit edildikleri noktalar başta olmak üzere, birçok açıdan mezhebi savunmak için çok sayıda eser kaleme almışlardır. Dolayısıyla Hanefî mezhebinde de mezhepler arası mukayese yapan ve Hanefî mezhebinin delillerini savunan çok sayıda füru'-ı fıkıh kitabı mevcuttur. Bu eserlerden birisi de Hanefî fakihi Ali el Kârî'ye ait olan Fethu Bâbi'l-İnâye isimli eserdir. Müellif bu kitapta Hanefî mezhebinin dayandığı delilleri açıklamaktadır. Hanefî mezhebinin en çok eleştirildiği noktalardan birisi de hadîs kullanımı konusunda olduğu için, mezhebin hadîs kullanımı konusundaki tutumunu ele almaktadır. Ali el-Kârî, muhaddis kimliği de olan bir âlimdir. Bu kimliği sayesinde kitabında hadîsleri tutarlı bir şekilde ele almayı başarabilmiştir. Eserde Hanefî mezhebinin delil olarak kullanmadığı hadîslerin de kullanılmama sebeplerini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Each Islamic sect has its own unique methods. Imams (sect leaders) of these sects follow these certain methods while adjudicating on practical issues. Aforesaid methods are called Islamic Jurisprudence in the classical literature. Jurisprudence differs from one sect to another. Sometimes these differences misunderstood thus leads to criticisms of particular sect. Follower of sects wrote many works notably defending their sects from those critics but also from other objections. Hence in Hanefî School of Law, there are many Jurisprudence books which defend the evidences of Hanefî School by comparing it with other schools. One of these books is Fethu Bâbi'l-Inâye which belongs to Ali el-Kârî. Author clarifies and explains the evidences accepted by Hanefî School. Hanefî School is criticized mostly for their methods of usage of Hadiths, which leads this book particularly to this issue. Ali el-Kârî is both a Muhaddith (scholar of Hadiths) and a Fakih (scholar of Islamic Law). This dual identity makes helps him make viably conclusions while analyzing how, when or why to use or not to use Hadiths in accordance with Jurisprudence.