Türkiye'de insan hakları rejiminin Avrupalılaşması: 1999- 2010
The Europeanization of human rights regime in Turkey:1999- 2010
  1. Tez No: 370881
  2. Yazar: GÖKÇE YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrasında uluslararası örgütlerin sayısının hızla artması ve özellikle Soğuk Savaş sonrası dönemde bu örgütlerle devletler arasındaki etkileşimin yoğunlaşması ile birlikte uluslararası örgütlerin etkinliğinin arttığı görülmektedir. Aynı doğrultuda, Avrupa temelli örgütlerin bölge içindeki ve dışındaki ülkelerle daha kapsamlı bir işbirliği geliştirdiği dikkati çekmektedir. Bu süreç içerisinde Avrupa bütünleşme sürecinde yaşanan değişikliklerin klasik bütünleşme kuramları tarafından yeterince açıklanamaması sonucunda yeni bir kavramsallaştırmaya ihtiyaç duyulduğu ve böylelikle Avrupalılaşma kavramsallaştırılmasının son zamanlarda literatürde önemli yer edindiği gözlemlenmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmanın kavramsal çerçevesini Avrupalılaşma kavramı oluşturmaktadır. Türkiye?nin Avrupalılaşmasına ilişkin literatür, çoğunlukla bu kavramsallaştırmayı tek bir örgüte, Avrupa Birliği?ne, indirgeyerek açıklamaya çalışmaktadır. Bu çalışma ise Türkiye?nin insan hakları alanında Avrupalılaşmasını incelerken pan-Avrupa insan hakları rejimini bir bütün olarak ele almakta ve Türkiye?nin bu pan- Avrupa örgütleriyle etkileşimini araştırmaktadır. Bu bağlamda, çalışmada Avrupa insan hakları rejimi içerisindeki örgütlerin Türkiye?nin insan hakları rejimini şekillendirmede normatif anlamda etkili olduğu ancak real politik bağlamında Avrupalılaşma etkisinin yeterince etkili olmadığı varsayımı ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the number of international organizations after the World War II and the intensification of the interaction between these organizations especially in the post- Cold War period have increased the effectiveness of international organizations. In the same way, the European- based organizations have strengthened a more comprehensive cooperation with both countries in and outside of the region. In this process, classical integration theories could not explain the changes in the European integration process, as a result, new conceptualization is needed. Thus, conceptualization of Europeanization has recently acquired an important place in the literature. In this context, the concept of Europeanization is the conceptual framework of this study. The literature on Europeanization of Turkey mostly tries to explain the conception by reducing it to only one organization, the European Union. This study, on the other hand, addresses pan-European human rights regime as a whole and explores the interaction between Turkey and pan-European organizations. In this sense, the study puts forward that the organizations in the European human rights regime are effective in shaping Turkey?s human rights regime in the normative sense, but in the context of real politik, Europeanization is not effective enough.