Başlangıçtan günümüze ütopyanın evrimselliğinin mekan tasarımındaki etkin rolü
Utopias evolutions active role in space design from beginning to present
  1. Tez No: 371137
  2. Yazar: ELİF ALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİDEM TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Başlangıçtan günümüze ütopyanın evrimselliğinin mekan tasarımındaki etkin rolü konulu çalışmada; ütopyanın ilk çağlardan günümüze toplumsal yargıları gözetmeksizin değişim süreci ele alınmıştır.İkinci bölümde; Antik çağdan 21. yüzyıla kadar ideal devlet, kent yapılanması ve kişisel ütopya algılayışı ele alınmıştır.Üçüncü bölümde; mimari açıdan ütopyanın ortaçağdan itibaren farklı politik akımlarla şekillendirilerek simge halinde sunuluşları yer almaktadır.Dördüncü bölümde; obje ve iç mekan tasarımlarında ütopyanın tasarlanmasındaki fütürist yaklaşımlar, radikal tasarımcıların hayalleri ve dönemsel sergiler ve mekanların iç mimari olarak ele alınışları yer almaktadır.Beşinci yani sonuç bölümünde; tez çalışmasının ilk bölümünden dördüncü bölümün sonuna kadar geçirilen süreçlerin anlatımındaki düşünsel temalar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study named utopia?s evolution?s active role in space design from beginning to present, utopia?s change from ancient ages to present is treated without considering social judgements.In the second chapter, ideal state from ancient age to present, city development and personal utopia are discussed.In the third chapter, utopia?s presentation from architectural point of view by symbols by different political influences starting from the middle ages are included.In fourth chapter, futurist approaches in utopia?s desing between object and internal space, dreams of radical designers and periodical exhibitions and discussion of spaces as interior architecture works.In the fifth; conclusion, intellectual themes of expression from the first chapter to fourth chapter of thesis study are emphasized.