Hükümlü-tutuklu annelerin yanında barınan çocukların resimlerindeki simgeler
Symbols in drawings of the children who stay in prison with their imprisoned mothers
- Tez No: 371143
- Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Psikoloji, Fine Arts, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çocuk resimleriyle ilgili kuramları oluşturan araştırmalar incelendiğinde, çalışmaların genel olarak aile ortamında yetişen veya bir şekilde“toplumun bir parçası olan”çocuklar üzerinden yapıldığı görülmüştür. Bu çocukların resimleri analiz edilmiş, çıkan sonuçlar da sanatsal gelişim evreleri gibi teorilerin oluşturulmasında kullanılmıştır. Çocukların resimlerinde sıkça kullandıkları simgeler, bu çalışmalardan hareketle sınıflandırılmıştır. Bu nitel araştırma, cezaevinde yaşayan altı çocukla yapılmıştır. Araştırmanın amacı, hükümlü-tutuklu annelerin yanında barınan çocukların resimlerindeki simgeler üzerinde inceleme yapmak; resimlerde görülen imgelerin neyin/kimin simgesi olduğunu açıklamaya çalışmaktır. Bu bağlamda Ankara Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda, anneleriyle birlikte yaşayan çocuklarla (4-6 yaş grubu) yapılan resimsel aktivitelerin sonuçları incelenmiştir. Kurumdan alınan çalışma iznine göre, tez sonucunun hiçbir biçimde yayınlanmaması gerekmektedir. Bu sebeple, tez veri tabanındaki bu örnekte“Bulgular ve Yorum”ve“Sonuç ve Tartışma”bölümleri yer almamaktadır. Alanla ilgili çalışan araştırmacıların, ilgili bölümler için yazarla iletişim kurmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The theories about child's art generally based on the researches, which were centered in the children who have a family-life or basically have an engaged lifestyle with society. By analyzing pictures and drawings which were belong to these kind of children, some theorists have determined“artistic development stages”or common symbols in children's art. This qualitative research is centered in six children who live in prison with their imprisoned mothers. The aim of this research was to observe the paintings of these children, and to explain the meaning of the symbols that appear on them. In this context, some drawing activities have been carried out with the participation of six prisoner's children who stay in a women's prison in Ankara. According to the permission given by the administration of prison, it's impossible to publish any results of this study. Researchers who interested in this field, should contact the author.