Common Nouns and Rigidity
Cins İsimler ve Gönderimsel Direşgenlik
- Tez No: 371151
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT İLHAN İNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Felsefe, Linguistics, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 512
Özet
Cem Şişkolar,“Cins İsimler ve Gönderimsel Direşgenlik”Ele alınan temel soru cins isimler arasında, tekil terimler arasında olan türden, dile dayalı bir gönderimsel direşgenlik ayrımı olup olmadığı. Yani, tekil terimler arasında dile dayalı gönderimsel direşgenlik gösteren özel isimler gibi cins isimler arasında da özel bir sınıf var mı? Bu soruya ilişkin olarak önce bu konuyla ilgili felsefi literatürde temsil edilen kuramsal konumların uygun sözdizimsel kategoriler kullanılarak ve uygun anlambilimsel temellendirmeler verilerek savunulmadığı iddia ediliyor. Ardından uygun anlambilimsel temellendirmelerin nasıl olması gerektiği tarif ediliyor. Bundan sonra da dile dayalı direşgenlik özelliği gösteren özel bir cins isim sınıfının varlığını gösterecek böyle temellendirmelerin varolup varolmadığı araştırılıyor. İlk olarak cins isimler arasında sadece basit cins isimlerin türlere gönderme yaptığına inanmak için makul ancak kesin olmayan gerekçelerin bulunduğu gösteriliyor, ardından eğer bu doğruysa basit cins isimlerin dile dayalı direşgenliğinin tanınması gerektiği gösteriliyor.
Özet (Çeviri)
Cem Şişkolar,“Common Nouns and Rigidity”The principal question addressed is whether there is a division among common nouns which is similar to a familiar division among noun phrases that designate particular-level individuals: the one which is captured in the relevant literature as the difference between de jure rigid and not de jure rigid singular terms. In relation with the previous philosophical literature relevant to noun rigidity it is argued that the extant positions on the matter are not defended on the basis of well-founded syntactic categories and proper semantic arguments. Proper ways to argue for rigidity ascriptions to nouns are described. Then, such arguments are sought for the case of rigid/non-rigid division among count common nouns. It is shown that there are plausible, albeit inconclusive, reasons to hold that among common nouns (N-bar expressions) only simple common nouns are kind designators, and that if that is the case these simple common nouns will have to be reckoned as de jure rigid designators.