Babürname'de sıfatlar
Adjectives in Baburname
  1. Tez No: 371152
  2. Yazar: ESRA ÇORBACI
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET NAHMEDOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Türk tarihi açısından özellikle Hindistan'da ilk Türk devletini kurma başarısını göstermiş olan Babür Şah'ın hayatını kaleme aldığı eseri Babürname'nin, yazıldığı dönemi birçok yönden ele alması, değerine değer katmaktayken eserin bizzat şahın kaleminden çıkması onu paha biçilemez kılmıştır. Türkoloji dünyasında eserin tarihi ve edebiyat alanındaki öneminin yanı sıra yazıldığı Çağatay dönemine ait Türkçeyi barındırması özellikle biz dilciler için onu apayrı bir noktaya taşır. Bu noktadan hareketle tezimize konu ettiğimiz Babürname, günümüzde Türkçenin tarihi şivelerinden Çağatay Türkçesi üzerine yapılacak kısıtlı çalışmalardan biri olma niteliğine de sahiptir.?Babürname'de Sıfatlar? başlığını taşıyan tezimizin ikinci ayağını, adından da anlayacağımız üzere sıfatlar oluşturmaktadır. Bugün Türkiye Türkolojisinde, dilbilgisinde sıfat konusu tam bir karmaşa yumağıdır. Üzerinde uzun yıllardır devam eden tartışmaların yanı sıra son dönemlerde bu konunun başka yönlerine de dikkat çekilmeye başlanmıştır. Türkçe dilbilimi açısından güzel gelişmelerin doğuşuna zemin hazırlayan bu tartışmalar tezimizde bizi yönlendiren önemli noktalardan birini oluşturmaktadır. Bununla birlikte Babürname'de sıfat unsurunu incelemek hem tarihi bir şivemize hem de bugünkü Türk dili çalışmalarına ışık tutan, dikkate değer bulgular ortaya koymuştur.Tezimizin son bölümünü oluşturan dizin kısmında ise Babürname'nin Çağatay Türkçesi metninin içindeki sıfatlar sayfa ve satır numarasıyla kayıt altına alınmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to Turkish history, especially in India who have shown success inestablishing Turkish state, a work penned by Babur Shah's life, Babürname , adds valueto the value written to address the period while the work is in many ways come from thepen of the Shah himself, has made an invaluable work. The importance of the work inthe field of world history and literature, as well as turcology written by ChagataiTurkish period especially when we host it for Linguists is a separate point. Baburnamahour thesis that the subject from this point, today, over Chagatai Turkish dialect ofTurkish history has the quality of being one of the limited studies.The second pillar of our thesis titled 'Adjectives in Baburname' are adjectives towill understand the name.Today , in Turkey Turkology, adjectives are complete mess ofthe ball in grammar. In addition to the ongoing debate for many years on this subject inrecent years begun to withdraw from attention to other aspects. Prepare the ground forthe emergence of this debate in terms of linguistics at the beautiful developments Turks,constitute one of the important points that directs us in our thesis. However, examiningthe element of adjective both a historical Turkish dialect and also sheds light on today'snotable findings revealed that the Turkish language.If the index at which the last part of our thesis that adjectives in Baburname'sChagatai Turkish text of the page and line numbers have been registered with.