Hişam b. Hakim el-Mukanna ve Mukannaiyye hareketi
Hisham b. Hakem al-Mukanna and the Mukannaiyye movement
  1. Tez No: 99959
  2. Yazar: İBRAHİM BABÜR GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÖNMEZ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Gündoğdu, İbrahim Babür,“Hişam B. Hakim el-Mukanna ve Mukannaiyye Hareketi”, Doç. Dr. Sönmez Kutlu, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2001. 82.s. Bu çalışmada Türklerin İslamlaşma tarihinde önemli yeri olan, Hişam B. Hakim el-Mukanna ve Mukannaiye mezhebinin ortaya çıkışı incelenmektedir. Bu çalışma, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte, takip edilecek metot ve kullanılan kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci Bölüm'de Hişam B. Hakim el-Mukanna'nın hayatı ve görüşleri incelenmiştir. İkinci Bölüm'de Mukanna'nın Abbasilerle, Ebu Müslimle ilişkisi araştırılmış ve isyanın değerlendirilmesi yapılmıştır. Üçüncü Bölüm'de Mukannaiyye hareketinin, makalatlardaki tasnifi ve Mukannaiyye adına ortaya çıkan gulat hareketleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gündoğdu, İbrahim Babür,“Hisham B. Hakem al-Mukanna and the Mukannaiyye Movement”The Ankara University, The institution of Social Sciences, 2001, 82 p. The subject matter of this study is to investigate the life of Hisham B. Hakem el- Mukanna and the development of Mukannaiyya sect which has an important place in the history of İslamization of Turks. This thesis consist of the introduction, three chapters and conclusion. İn the introductory part of the work the method of investigation and the sources used has been mentioned. Chapter one deals with the life and views of Hisham B. al-Hakem al-Mukanna. İn the second chapter Mukanna's relations with the Abbasids and Abu Muslim have been investigated and the revolution has been evaluated. The third chapter deals with the classification of Mukannaiyya movement in the classic islamic books and the Ghulat movements related with the name of Mukannaiya.