Bilgi çağında insan kaynakları yönetimine bakış: İşletmelerde yetenek yönetimi ve çalışan performansı üzerine bir araştırma
An outlook on human resources management in the information age: A study on talent management in enterprises and its effect on employee performance
- Tez No: 371180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Günümüzde iş dünyasında rekabet ortamında öne çıkarak başarıya ulaşabilmenin ve en önemlisi başarıyı sürdürülebilir kılabilmenin yolu, değişimlere hızla ayak uydurabilen dinamik bir yapıya sahip olabilmekten geçmektedir. Bu gerçeği göz ardı etmeyen işletmeler, sürekli değişimin kaçınılmaz olduğu bilgi çağında, yönetsel etkinliğin ve kurumsal verimliliğin anahtar kelimesinin ?insan? olduğu gerçeğini de kabul etmiş durumdadırlar. İş dünyasının gündemindeki hızlı ve sürekli değişimler, yetenekli iş gücüne olan talebi artırmakta ve bu tür yeteneklere sahip olmak gün geçtikçe zorlaşmaktadır.İşletmelerin rekabet avantajı sağlamalarında stratejilerine uygun yetenekleri kuruma kazandırmaları tek başına yeterli olmamaktadır. Bu durum, kuruma kazandırılan çalışanları elde tutacak ve kurumda sürekliliklerini sağlayacak uzun vadeli uygulamaları gündeme getirmiştir. Bu uygulamalar ile çalışanların kendilerini ve kariyerlerini geliştirecekleri bir ortam yaratılarak kuruma uyum sağlamaları amaçlanmaktadır. Kurumun ve çalışanların performanslarının arttırılmasında yetenek yönetimi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı da, yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanların performanslarına etkisini belirlemektir. Bu nedenle yetenek yönetiminin boyutları belirlenmiş ve ayrıntılı olarak incelenmiştir. Teorik bilgiyi desteklemek amacıyla İstanbul ilinde ankete dayalı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bankacılık sektöründe görevli 184 çalışana yetenek yönetimi ile ilgili sorular yöneltilerek, performanslarına etkisi tespit edilmeye çalışılmış, sonuçlara ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmada yetenek yönetimini ölçmek üzere kullanılan ölçeğin boyutları ?kuruma güven?, ?özyeterlilik algısı?, ?kurum desteği ve operasyonel uyum?, ?iş tatmini? ve ?yetkinlik?dir. Araştırma sonucunda yetenek yönetimine ilişkin beş boyutun her birinin, çalışan performansı ile pozitif yönde ilişkisi olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, işletmelerde yetenek yönetimi uygulamalarının çalışan performansı üzerinde etkisinin oldukça önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The way to be distinguished and succeed and most importantly, to maintain this success in the competition environment in business world today is to be able to have a dynamic structure that can keep up with changes. The enterprises that do not ignore this fact also acknowledge the fact that the keyword of the managerial effectiveness and institutional productivity is ?human? in the information age in which constant change is inevitable. The rapid and constant changes in the agenda of the business world stimulate the demand for talented labor and having these talents becomes more difficult day by day.Introducing the talents suitable for their strategy to their institutions in order to gain competitive advantage is not sufficient by itself. This situation has brought forward the long-term practices that can keep the employees gained for the institution and maintain their continuity in the institution. With these practices, the aim is to establish an environment for the employees to develop themselves and their careers and adapt themselves to the institution. Talent management is of considerable importance in increasing the performance of the institution and employees. The aim of this study is to determine the effect of the talent management practices on the employee performances. For this reason, the dimensions of talent management have been specified and examined in detail. A research basing upon a survey has been conducted in Istanbul on the purpose of supporting the theoretical knowledge. 184 employees working in the banking sector have been addressed questions as to the talent management and the effect on their performances have been tried to be established. Evaluations as to the results have been conducted. The dimensions of the scale used for measuring the talent management in the research were ?trust to the institution?, ?the perception of self-efficacy?, ?institutional support?, ?job satisfaction? and ?competence?. It has been determined in the research results that each of the five dimensions as to the talent management has positive relationship with employee performance. Consequently, it can be said that talent management practices in enterprises have considerable effect upon employee performance.