İnsan kaynakları yönetiminde yetenek yönetimi ve bir uygulama
Talent management in human resources management and a practice
- Tez No: 215445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. V. LALE TÜZÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
20th century has been an era that, social, economic and political changes became quite quickly. Along with the globalism, disappear of the borders, technologic developments and unavoidable passing to the information society, has deeply affected and changed the current rules of the business world. The importance of competitive power and superiority has come to foreground and the organizations' understanding of competition has changed dramatically. In the Information Era, the most important asset that provides competitive advantage to the organizations is ?knowledge?. Now, knowledge becomes the main component of all the products, services and business activities. Therefore, for the organizations that compete on the global arena, it's necessary to obtain and save the knowledge. And who will create and use the knowledge is, the ?human resource? of the organization. So human is a very critical factor for providing competitive advantage.As a result, the necessity of the organizations for the people that will meet the requirements of the era, high potential and talented, has increased day by day and in recent years a new event has been occurred, `Talent Management'.In this thesis, the concept of `Talent Management' which is a new vision in `Human Resources Management' going to be analyzed. In this direction, a firm that pioneers in human resources with modern practices in Turkey, adopted the talent management perspective and made it one of the strategic priorities, Turkcell İletişim Hizmetleri, A.Ş., has been analyzed.
Özet (Çeviri)
20. yy sosyal, ekonomik ve siyasi değişimlerin oldukça fazla ve hızlı yaşandığı bir dönem olmuştur. Küreselleşme ile birlikte, sınırların ortadan kalkması, teknolojik gelişmeler ve bilgi çağına önlenemez geçiş, iş dünyasında geçerli olan kuralları da derinden etkilemiştir ve değiştirmiştir. Rekabet gücü ve üstünlüğünün önemi ön plana çıkmış ve şirketlerin rekabet anlayışı önemli ölçüde değişmiştir. Bilgi çağında, kurumlara rekabet avantajı sağlayan en önemli kaynak ?bilgi? dir. Bilgi, artık tüm ürünlerin, hizmetlerin ve iş faaliyetlerinin başlıca unsuru haline gelmektedir. Bu nedenle küresel alanda rekabet eden işletmeler için, bilginin kazanılması ve korunması zorunludur. Bilgiyi yaratacak ve kullanacak olan ise organizasyonun ?insan? kaynağıdır. Dolayısıyla rekabet avantajı yaratmada ?insan? faktörü çok kritik bir öneme sahiptir.Sonuç olarak, işletmelerin çağın gereksinimlerini karşılayacak, yüksek potansiyelli, yetenekli çalışanlara olan ihtiyacı giderek artmıştır ve son yıllarda dünya çapında geniş yankı uyandıran yeni bir olgu ortaya çıkmıştır. ?Yetenek Yönetimi?Bu tez çalışmasında İKY(İnsan Kaynakları Yönetimi)?de yeni bir vizyon olan ?Yetenek Yönetimi? kavramı değerlendirilmeye çalışılacaktır. Bu doğrultuda Türkiye? de insan kaynakları konusunda çağdaş uygulamalarıyla öncülük eden, yetenek yönetimi bakış açısını benimsemiş ve bunu stratejik önceliklerinden biri haline getirmiş bir şirket olan Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. incelenmiştir.