Küçüklerin evlat edinilmesinin şartları
Conditions of infant's adoption
  1. Tez No: 371200
  2. Yazar: HANDE DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
01.01.2002 tarihinde yürürlüge giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun evlât edinme ile ilgili hükümlerde yaptıgı yenilikler dikkat çekici niteliktedir. Yeni Medeni Kanun ile basta evlât edinmenin prosedürü olmak üzere birçok husus esaslı bir sekilde degistirilmistir. Çalısmamızda birçok degisiklige ve yenilige konu olan ?küçüklerin evlât edinilmesinin sartları? konusu incelenmistir. Çalısmamızın bütününde gerekli oldukça, çocuk hukuku açısından çok önemli bir yere sahip olan Çocuk Hakları Sözlesmesine, karsılastırmalı olarak eski Medeni Kanun hükümlerine ve uygulamadaki durumu yansıtmak amacıyla Yargıtay kararlarına yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Turkish Civil Code which took effect on 01.01.2002, has an effective renewal on adoption articles. Several subjects, especially the prosedure in adoption are fundamentally changed by the new version of Civil Code. We have examined ? conditions of infant adoption? which has been subject to a matter of amendments and renewals with this thesis.We have also discussed the Convention on the Rights of the Child which is very important for the Child Law, old articles of Civil Code and Supreme Court desicions as it is necessary.