Küçüklerin evlat edinilmesi
Adoption of minor children
  1. Tez No: 257678
  2. Yazar: AYŞEN OTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İSTEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tezimizin konusunu oluşturan ?Küçüklerin evlat edinilmesi? Türk MedeniKanunun 305-312. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Bir küçüğün evlatedinilebilmesi için üç genel koşul aranmıştır. Bunlardan ilki, evlat edinen tarafındanküçüğün bir yıl süreyle bakılmış ve eğitilmiş olması, ikincisi evlat edinmenin mutlakaküçüğün yararına bulunması, üçüncüsü ise evlat edinenin diğer çocuklarınınyararlarının hakkaniyete aykırı bir şekilde zedelenmemesidir. Bu şartlar çocuğunyararına olmayacak evlat edinmeleri engellemek için getirilmiştir.Küçüklerin yararlarının korunması ilkesi, aile hukukunun temel kurallarındanolup küçüklerin evlat edinilmesinde temel koşul olarak uygulanacaktır. Küçüklerinevlat edinilmesinin tez konusu olarak seçilmesindeki amaç toplumun geleceğininteminatı olan çocukların, bedensel, sosyal ve zihinsel gelişiminin sağlıklı olmasınaçocuğun bir aile yuvasına kavuşmasına ve ihtiyaçlarının sağlanması yönüyle hizmeteden evlat edinme kurumuna açıklık kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
The subject matter hereof titled the ?adoption of minor children? has beenassessed and arranged under Articles 305 to 312 of the Turkish Civil Code. Theadoption of a minor child depends on three common conditions. The first one is thatthe minor child should have been cared, maintained and educated for at least oneyear by the adopter, and the second one is that such an adoption is to be in thebenefit of the adoptee, and the third one is that the adoption would not unjustifiablyjeopardize the rights and benefits of any other children. These conditions have beenset forth to prevent any possible adoption that would likely harm the children. Theprinciple of protecting the children?s rights and benefits is a fundamental rule of thefamily law, and hence should be applied as a fundamental rule for adoption of theminor children. The main objective of this study is to elaborate and enlighten theadoption that serves caring and educating the children, who are the guarantee of thecontinuity of a society, in an healthy environment of physical, mental and socialdevelopment.