Güdümlü ve güdümsüz topçu mühimmatlarının vuruş performans değerlendirmesi
Hit performance assessment of cannon launched guided and unguided projectiles
- Tez No: 694681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP SABRİ ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez kapsamında güdümlü ve güdümsüz topçu mermilerinin vuruş performansı değerlendirmesi yapılmıştır. Güdümsüz ve güdümlü mühimmat yörünge modelleri oluşturulmuştur. Topçu sistemlerine etki edebilecek hatalar belirlenmiş ve modellenmiştir. Bu hatalar yörünge modellerinin kullanıldığı atışlara mühimmat parametresi ve atış koşulu olarak eklenmiştir. Monte Carlo benzetimleri ile güdümsüz ve güdümlü modellere etki eden belirsizlikler neticesinde mühimmat dağılımları elde edilmiştir. Güdümlü ve güdümsüz mühimmatların çarpma noktası dağılımları CEP değeri üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hit performance assessment of guided and unguided cannon launched projectiles are evaluated. Dynamic trajectory models for guided and unguided projectiles are developed. Error sources of cannon systems are determined and their models are developed. These disturbances are added to launch simulations which are performed by using trajectroy models as weapon parameters and launch condition. Impact point distributions are obtaioned as a result of error sources impacted on unguided and guided models by Monte Carlo simulations. Impact point distributions of guided and unguided projectiles are evaluated based on CEP value.