Birim maliyet analizi: Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanık ünitesinde bir uygulama
Unit cost analysis: Şevket Yilmaz an application in training and research hospital burn unit
- Tez No: 371252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bir mal ya da hizmetin maliyetinin sağlıklı bir şekilde hesaplanması, sadece maliyetlerin kontrolünde ve denetiminde değil, aynı zamanda kaynakların etkin dağılımında rol oynar. Sağlık hizmetleri sunan sağlık işletmelerinde yapısal özelliklerine göre çok çeşitli maliyet merkezleri oluşmakta ve bu durum maliyetlerin tam olarak hesaplanmasını güçleştirmektedir. Özellikle kâr amacı gütmeyen kamu hastanelerinde maliyet hesaplamalarının yetersizliği, kaynakların etkin kullanılmamasına ve maliyet kontrolünün kaybedilerek devletin yükünün artmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, yönetim kademesinde bulunan sağlık yöneticilerine stratejik planlama imkânı sağlamak, maliyet analizlerinin kavratılması, birim performansının ölçülmesi, değerlendirilmesi, gerçeğe daha yakın maliyetleme yapılabilmesi ve bu sayede profesyonelleşme yolunda değişimler geçiren sağlık hizmeti sunucularına ve sağlık yöneticilerine stratejik finansal planlama çalışmalarında katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Bu çalışma, Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesinde tanımlayıcı olarak yapılmış olup araştırmanın evrenini 2012 yılında yanık ünitesindeki tüm gelir ve gider kalemleri oluşturmaktadır ve evrenin tamamına ulaşılmıştır. 2012 yılına ait hizmetleri TDMS, MKYS, HBYS ve kurumun ilgili birimlerinden alınan veriler incelenerek düzenlenmiştir. Maliyet kalemlerinin başlıcaları; direkt ilk madde ve malzeme giderleri, direkt personel giderleri ve genel üretim giderleridir. Uygulamada, gerçekleşen faaliyet esasına dayalı maliyet yapısının ve hastalara sunulan sağlık hizmetlerinin; hizmet, maliyet, gelir ve gider ilişkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The cost of a product or a service can be calculated properly with not only controlling the cost but also with allocation of resources efficiently. In enterprises delivering health services , there is a great variety of cost centers depending on the structure of the enterprise. So, this makes it difficult to calculate the costs precisely. Ineffectiveness of cost calculation system in especially non-profit public hospitals causes ineffective use of resources and imposes burden to the state because of loss of cost control. In this study, it is aimed to provide managers in health sector with the opportunity of learning strategic planning, understanding cost analysis, measuring performance of units, having the ability for doing good costing as much as possible, and by this means to contribute to health service enterprises, which are developing in terms of professionalism, and to managers in the health sector, in their studies of strategic financial planning. This study was done as descriptive in the burn unit of Bursa Şevket Yılmaz Training and Research Hospital. The population of the research composes of all of the expenditure and revenue items in the burn unit in 2012, and the whole population is reached. The data gathered from TDMS, MKYS, HBYS and the enterprise itself, is analysed and organised. The main ones of expenditure items are these; direct raw materials, material costs, staffing costs, and general production expenses. The study also intends to clarify activity based costing system, health services delivered to patients, and the relationship between service, costs, expenditures and revenues.