Pasolini ve politik sinema
Pasolini and political cinema
- Tez No: 371259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
“Pasolini ve Politik Sinema”başlıklı bu biyografik ve teknik tez çalışması; politika kavramının, felsefi ve etimolojik kökenlerini ve kısa tarihini inceledikten sonra politikanın sinema sanatına ve özel olarak İtalyan sinemasına yansımalarını mercek altına almaktadır. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından, 1960'lı ve 1970'li yılların entelektüel kuşağında yetişmiş, İtalyan sanat ve edebiyat dünyasında yaratıcı, özgün, cesur, duyarlı, analitik ve eleştirel düzeyi yüksek bir sanatçı olan Pier Paolo Pasolini'nin yaşamı, kişiliği, eserleri ve filmleri irdelenmiş, politik görüşleri ve kişiliğinin sinemasına yansımaları analiz edilip politik sinema kavramıyla ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dissertation study named“Pasolini and Political Cinema”is about to probe roots of political notion philosophically and etymologically and its brief history as well as to scrutinize relations between politics and cinema, most particularly Italian Cinema. After the Second World War, Pier Paolo Pasolini was considered to be an extreme example of an Italian Art and Literature with his remarkable talents such as creation, authentication, bravery, sensitivity. His analytical and critical approach contribute substantial benefits on the 1960's and 1970's intellectual richness. Due to significant contributions of Pier Paolo Pasolini to the political cinema, this study is meant to research thoroughly his life, personality, creations and movies have been scrutinized in addition to his political ideas which had marvelous impacts to political cinema.