Görme engelliler için ambalaj ve etiket tasarımı ve marketler için bir erişim uygulaması
Packaging and label design for the accesibility implementation plan of blind people to the consumer market
  1. Tez No: 371269
  2. Yazar: SONİA LOTFİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ ATİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günlük yaşam alışkanlıklarından birisi olan alışveriş kavramı çoğunlukla engelli olmayan bireyler üzerinden ele alınan bir konu olmuştur. Oysa alışveriş eylemi, görme engellilerin de günlük hayatta karşılaştıkları sorunlardan birisi olarak karşımıza çıkmakta ve çözüm beklemektedir. Bu sorunların başında özellikle perakende alışveriş yapılan mekanların görme engellilere uyumlu olmaması gelmektedir. Görme engelliler genel olarak aradıkları ürünü bulmakta, fiyatını ve son kullanım tarihini öğrenmekte ve alışveriş mekanında dolaşımda güçlük çekmektedir. Görme engellilerin daha kolay ve verimli bir alışveriş deneyimi kazanmalarını amaçlayan bu çalışma, iletişim ve tasarım prensiplerinden yola çıkarak onlara ve alışveriş mekanlarına yönelik kolay, ucuz ve sürdürülebilir tasarım çözümleri önermeyi hedef almıştır.
Özet (Çeviri)
As being one of the daily living habits, the 'shopping' concept is usually discussed from a non-disabled perspective. However, the act of shopping for disabled people is one of the most important problems for their lives and remain to be solved. Among these problems, especially the retail shops are not compatible for disabled people. In general, disabled people have issues about finding the product they need, learning the price and the final date of the product, and of course a clear walk on the venue. This paper aims to propose a better and efficient shopping experience for the blind people while targeting the easy, cheap and sustainable design solutions based on the communication and design principles.