Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin özel ve kamu hastanelerinde uygulanabilirliğinin kurumsal performans üzerine etkisi
The impact of the applicability of transparency and accountability priciples in public and private hospitals on corporate performance
- Tez No: 371270
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tez çalışmasında, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin özel ve kamu hastanelerinde uygulanabilirliğinin kurumsal performans üzerine etkisi ve bu etkide kurumsal sürdürülebilirlik ile paydaş katılımının ara değişken rölü araştırılmıştır. Bu konuda sağlık sektöründe kapsamlı yapılan ilk araştırmalardandır. Araştırmanın verileri anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Anketi oluşturan şeffaflık ve hesap verilebilirlik ifadeleri CLSA ölçeğinden, kurumsal sürdürülebilirlik ifadeleri CSAQ ölçeğinden, paydaş katılımı ve kurumsal performans ifadeleri ise geçerliliği ve güvenilirliği çeşitli çalışmalarda test edilmiş ölçeklerden faydalanılarak hazırlanmıştır. İstanbul ilinde faaliyet gösteren kamu ve özel hastanelerde görevli 351 yöneticiden elde edilen veriler, bilgisayarda SPSS for Windows programının 16.0 sürümü kullanılarak faktör ve güvenilirlik analizlerine tabi tutulmuşlardır. Hipotezleri test etmek üzere yapılan çoklu regresyon analizleri sonucunda, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin iyi yönetişim unsurlarını pozitif yönde etkiledikleri, ancak kurumsal performans üzerinde kısmen etkileri olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Ayrıca şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin kurumsal performans üzerindeki etkilerinde kurumsal sürdürülebilirlik ve paydaş katılımının ara değişken rölünde olduğu sonucu elde edilmiştir. Son olarak, yöneticilere ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of the appicability of transparency and accountability principles in public and private hospitals on corporate performance and the intermediate variable role of corporate sustainability and stakeholder participation in this impact were investigated. It is one of the first comprehensive studies in health industry. Research data were collected by survey medhod. In this survey, the transparency and accountability statements were prepared based on the scale of CLSA, corporate sustainability statements were prepared based on the scale of CSAQ scale, and the stakeholder engagement and corporate performance evaluation statements were prepared based on the reliability and validity from the scales has been tested in several studies. The data obtained from 351 managers working in public and private hospitals in Istanbul by using SPSS version 16.0 for Windows were subjected to factor and reliability analyses. As a result of the multiple regression analyses that were applied to test the hypothesis, it was found out that the transparency and accountability priciples had a positive impact on good governance elements but had a partial impact on corporate performance. Moreover, it was found out that the corporate sustainability and stakeholder engagement had intermediate variable roles in the principles of transparency and accountability on corporate performance. Finally, recommendations are given for the managers and the researchers.