Web içerik yönetim sistemlerinin sistem yöneticiliği üzerine etkileri
The effects of web content management systems on the system admi̇ni̇strati̇on
- Tez No: 371275
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde internet kullanım oranı oldukça yüksektir ve bu oran sürekli olarak artmaktadır. Web 2.0 teknolojisi ile beraber kullanıcılar fikirlerini rahatça her platformda ifade edebilmektedirler. Sosyal ağların etkisi her gün artarak devam etmektedir. Bununla beraber özellikle kurumsal web siteleri iletişim teknolojisindeki hızlı gelişmelere paralel olarak artık kurumsal kimliğin önemli bir parçası ve paydaşlar ile hızlı ve etkili iletişim kurma noktasında önemli bir hizmet aracı olmuştur. Web sitelerinin güvenliği, kurulum kolaylığı, güncellenmesi ve yenilenmesi önem arz etmektedir. Bu siteleri güncelleyecek ve geliştirecek kişilerin web bilgilerinin yeterli olmaması beraberinde değişik yaklaşımları getirmiştir. Web İçerik Yönetim Sistemi (WİYS) ile web siteleri bir bütün olarak ele alınmış ve yönetimi kolaylaşmıştır. Şirketlerin veya kurumların birimlerinin ihtiyaçlarının farklı olmasından dolayı tüm sitenin tek elden yönetilmesinden ziyade her birim için ayrı bir Sistem Yöneticisi atanır. Bu yapı ile Sistem Yöneticileri web sitelerinin güncelliğini herhangi bir program gerekliliği olmadan sadece internet üzerinden hızlı bir şekilde sağlamaktadırlar. Bu çalışma ile Sistem Yöneticilerinin WİYS hakkındaki görüşleri elde edilmiş, bu bulgulara göre sistemin verimliliğinin artırılması ve sorunların en aza indirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the internet usage rate is quite high and this rate is increasing constantly. With Web 2.0 technology users are able to express their ideas freely on any platform. The influence of social networks continues to increase every day. However, especially in parallel with the rapid advances in communication technology, institutional web sites are important service tool of institutional identity and to communicate quickly and effectively with stakeholders. The security of website, ease of installation, updating and renewal are important . The insufficient information of the people who update and improve websites brings together different approaches . Web Content Management System ( WCMS ) takes the websites as a whole, and makes easy the administration. Due to the different needs of the units under companies or instutions, a system administrator is assigned for each unit rather than a single center for managing the entire site. With this structure, the system administrators update the website quickly via the internet without the necessity of any program. The opinions of System Administrators on WCMS were obtained, according to the findings it is aimed to increase the efficiency of the system and minimize the problems.