Performansa dayalı ek ödeme sisteminin sağlık çalışanları açısından değerlendirilmesi: Sarayköy Devlet Hastanesi örneği
The assessment of supplementary payment system based on performance with regards to healthcare staff: Sarayköy Public Hospital sample
- Tez No: 371273
- Danışmanlar: DR. MEHMET SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Hastaneler, sağlık hizmetleri sunumunda görev alan en önemli kurumlardır. Hastanelerde sunulan sağlık hizmetlerinin yoğun bilgi ve tıbbi teknoloji gerektirmesi farklı meslek gruplarının bir arada koordineli olarak çalışmasını zorunlu kılar. Hastaların sağlık hizmetleri ile ilgili beklentilerinin artması, hasta memnuniyetinin ön plana çıkması, bu işletmelerin sağlık hizmetlerini etkin, verimli, hızlı, kaliteli ve toplumun beklentilerine karşılık verecek şekilde sunulmasını gerekli kılmıştır. Performans, örgütlerin amaçlarına ulaşmak için planlanan faaliyetlere uygun, önceden belirlenmiş kriterlerin, çalışanlar tarafından karşılanması düzeyidir. Özel ve kamu kurumları ayrımı yapılmaksızın tüm kurumlar, çalışanlarının yüksek performans göstermelerini ve amaçlarına ulaşabilmeyi isterler. Bu amaçla objektif kriterlere dayalı, güvenilir ve kurum yapılarına uygun performans değerlendirme yöntemini kullanırlar. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı, personelin performansını ölçmek ve performansına göre ek ödeme almasını sağlamak üzere Performansa Dayalı Ek Ödeme Sistemini uygulamaya koymuştur. Bu araştırmada, hastanelerde sunulan hizmetin etkin, verimli ve kaliteli sunulması, hasta memnuniyetinin arttırılması ve kaynakların etkin kullanımı için uygulamaya koyulan, çalışanların performanslarını ölçerek performansları sonucunda ek ödeme almasını sağlayan Performansa Dayalı Ek Ödeme Sistemi konusunun, hastanede çalışan personel tarafından değerlendirilmesi ve siteme yönelik öneriler geliştirilmesi amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospitals are the most important institutions involved in the health sevices. Health services provided in hospitals require knowledge and medical technology. This necessitates different professional groups' coordinated work. Increasing expectations of patients to health services, coming into prominence of patient satisfaction necessitate hospitals topresent health services effective, efficient, fast, high quality and responding to society's expectations. Performance is the level of predetermined criteria to be met by staff, which is suitable for he organizations planned activities to achieve their goals. All institutions without distinction between private and public institutions want their staff to be able to show high performance and reach their goals. For this purpose they use a performance evaluation method based on objective criteria, reliable and suitable for corporate structures. For this purpose the Ministry of Health has implemented Supplementary Payment System Based On Performance to measure the performance of the staff and give additional charges based on the performance. Supplementary Payment System Based On Performance is implemented for effective, efficient service to hospitals, raising of patient satisfaction and effective use of resources. The purpose of this research is that hospital staff is to evaluate this system and develop recommendations for the system.