Hastane hizmet kalitesinin engelli vatandaşlar açısından incelenmesi
An analysis of hospital service quality with regards to disabled citizens
  1. Tez No: 371277
  2. Yazar: NECATİ BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma engelli algılarına göre hastane hizmet kalitesini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 104'ü (%16,2) Malatya, 101'i (%15,7) Elazığ, 99'u (%15,4) Erzincan olmak üzere farklı 8 ildeki hastanelerde sunulan sağlık hizmetlerine yönelik hizmet kalitesi algısını ölçmek amacıyla engellilerle çalışılmıştır. Araştırmacı tarafından servqual ölçeği ve benzeri literatür taraması yapılarak engellilere yönelik hizmet kalitesi ölçeği tasarlanmıştır. Ölçeğin güvenirlik katsayısı α=0,977 olarak bulunmuştur. Ölçek için faktör analizi yapılarak alt boyutları belirlenmiştir. Araştırmada sonuç olarak algılanan hizmet kalitesinin yüksek derecede olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to this study, the perception of disabilities with the aim to determine the quality of hospital services is made. For this purpose, 104 of them (16.2%) in Malatya, 101 (15.7%), in Elazig, 99 (15.4%) from Erzincan different in 8 provinces provided in hospitals for healt services perception of service quality in order to measure disabilities were studied. Literature review is conducted by the SERVQUAL scale and service quality scale is designed disabled. The scale reliability coefficientin α = 0.977. For the scale factor is determined by analysis of the sub-dimensions. The perceived quality of there sults in this study are found to be high.