Hastanelerde çalışan sağlık personelinin moral ve motivasyonunu etkileyen faktörlerin hastane yönetimine katkısı
Factors affecting morale and motivation of health personnel working in hospitals, the hospital's contribution to the management of the
- Tez No: 371278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüz, teknolojiyi her alanda çok yoğun yaşamaktadır. Bu teknolojiyi takip edip kullanmak bir zorunluluk halini almıştır. Özellikle sağlık sektöründe hastalıkların teşhis ve tedavilerinde kullanılan teknoloji sektörün vazgeçilmez ve en önemli unsurlardan birisidir. Bunun da nedeni, insan hayatının çok değerli olmasıdır. Teknolojinin yoğun kullanıldığı, bütün birimleriyle çok karmaşık bir yapıya sahip ve profesyonel beceri gerektiren sağlık sektöründe, farklı nitelik ve mesleki birikimi olan sağlık personelinin hata yapma riskinin minimuma indirilmesi gerekir. Çalışmanın amacı; Hastanelerde Çalışan Sağlık Personelinin Moral ve Motivasyonunu Etkileyen Faktörlerin Hastane Yönetimine Nasıl Katkı sağlayabileceğini araştırmaktır. Bu amaca uygun, insan hayatını kurtarmak gibi çok kutsal ve hassas bir konuda faaliyetlerini sürdüren hastanelerde çalışan personelin moral ve motivasyon düzeyinin yüksek olması bu anlamda çok büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This Today, technology is experiencing very intense in all areas. This has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology has become a necessity to follow and use. Especially in the health sector technology used in the diagnosis and t used in the diagnosis and t used in the diagnosis and t used in the diagnosis and t used in the diagnosis and t used in the diagnosis and tused in the diagnosis and t used in the diagnosis and t used in the diagnosis and tused in the diagnosis and t used in the diagnosis and tused in the diagnosis and treatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is reatment of diseases the sector are indispensable and is one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. one of the most important elements. The reason for this, human life is very precious. Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires Intensive use of technology, all the units have a very complex structure and requires professional skills in t professional skills in tprofessional skills in t professional skills in t professional skills in t professional skills in t professional skills in t professional skills in t professional skills in the health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional he health sector, different qualifications and professional experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of health personnel who need to minimize the risk making mistakes. experience of