Yerel yönetimlerde hizmet pazarlaması: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Servi̇ce marketi̇ng i̇n local government: The case of Istanbul Metropoli̇tan Munuci̇pali̇ty
  1. Tez No: 371276
  2. Yazar: RECEP BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezde kamu sektöründe hizmet pazarlama kavramı, genelde yerel yönetimlerin ve özelde İstanbul Büyükşehir Belediyesinin hizmet pazarlama çalışmaları değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında genel olarak pazarlama ve hizmet pazarlama merkezinde bilimsel literatür taraması gerçekleştirilmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ikincil verileri kullanılmıştır. Çalışmamızda, konu ile ilgili kaynak taraması yapılarak, bilimsel literatür ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi üzerinden belediyelerde hizmet pazarlama çalışmaları değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, belediyeler ve özelde İstanbul Büyükşehir Belediyesi yerel yönetim süreçlerinde hizmet pazarlama çalışmalarının günümüzdeki öneminin farkında olmakla beraber, bu süreçlerin yönetilmesinde sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunlar belediyelerin özellikle tanıtım için ayırdıkları kaynakları yeterince etkin ve verimli düzeyde kullanamamalarına neden olmaktadır. Belediyelerin hizmet pazarlama çalışmalarında temel konu, belediyelerin farklı alanlarda yürüttükleri saha faaliyetlerinin tamamının şehre ve sakinlerine hizmet eden ve uzun vadeli amaçlar etrafında örgütlenerek tanıtılmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study considers the concept of service marketing for local governments and in particular for Istanbul Metropolitan Municipality. In scope of the study, the scientific literature about in general marketing and in particular service marketing was reviewed and secondary data of Istanbul Metropolitan Municipality were used. The scientific literature and secondary data of Istanbul Metropolitan Municipality were evaluated comparatively. According to results, municipalities and in particular Istanbul Metropolitan Municipality are aware of the importance of service marketing in local government processes today. However, municipalities face with several problems in marketing process. These problems especially damage the efficiency and impact of use of resources for municipalities. The main aim of service marketing regulations is organizing the projects and services of the municipality around the long term aims which are tend to cities and their inhabitants.