İş sağlığı, iş güvenliği ve sağlık çalışanları
Occupational health, safety and health workers
  1. Tez No: 371284
  2. Yazar: SEMRA ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliğinin önemi, iş kazaları ve meslek hastalıklarının oluşumu, çalışanlar üzerindeki etkileri özelde ise sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği, karşılaştıkları risk ve tehlikeler, iş kazaları ve meslek hastalıkları, alınması gereken önlemler, yasal düzenlemelerin neler olduğu ve çalışanlar üzerinden ne gibi etkiler oluşturacağı ve sonuçlarını incelemektir. Çalışmanın tümü teorik bir nitelik taşıdığından tarihçi metod ve buna bağlı olarak kaynak taraması tekniği esas alınmıştır. Ancak, çalışmanın bilhassa sağlık çalışanları açısından incelendiği bölümlerinde, mesleki bilgi, deneyim ve gözlemlere de yer verilmiş, tanık olunan örnek olaylardan yararlanılmıştır. İş kazaları ve meslek hastalıkları dünyadaki tüm çalışanların sağlığını tehdit etmektedir. Ülkemizde sağlık çalışanlarının iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle meydana gelen ekonomik ve sosyal kayıplar çalışanı, ailesini, işletmeyi ve devleti etkilemektedir. Sağlık çalışanları hizmet sunarken, işin özelliğinden kaynaklanan fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik ve psiko-sosyal risk ve tehlikelerle karşı karşıyadır. En fazla bel ağrıları, stres, varis, gibi meslek hastalıklarına maruz kalmaktadırlar. Ülkemizde iş kazaları ve meslek hastalıklarının nedenleri arasında; sağlık personelinin yetersiz sayıda olması, mevzuattaki uygulama eksiklikleri, iş sağlığı ve güvenliğinin tam olarak gelişememesidir.
Özet (Çeviri)
This study investigated occupational health and safety, the importance of occupational accidents and occupational diseases, the formation of workers impacts in general and to investigate the health and safety of health workers, the risks and hazards which they encounter, work accidents and occupational diseases, precautions, legal regulations, and the results and the effects of these regulations on workers, specifically. Because of its theoretical nature, the present study is based on historian method and correspondingly literature scanning technique. However, professional knowledge, experience and observations are also included and some experiential reference cases have been used, particularly in chapters concerned with health care workers. Work accidents and occupational diseases threaten the health of all employees in the world. Economic and social losses due to work accidents and occupational diseases in our country affect the health care workers and their families, the corporations and the government. Health care workers encounter the physical, chemical, biological, ergonomic and psychosocial risks and dangers which result from the job's inherent, while providing services. Yet, health workers are commonly exposed to occupational diseases such as back pain, stress, varicose veins. The insufficient numbers of health personnel, lack of implementation in the legislation, and undeveloped occupational health and safety can be considered as the causes of work accidents and occupational diseases in our country.