İş sağlığı, iş güvenliği ve sağlık çalışanları
Occupational health, safety and health
  1. Tez No: 548093
  2. Yazar: YILDIZ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıkları dünyadaki tüm çalışanların sağlığını tehdit etmektedir. Sağlık çalışanları da hizmet sunarken hem işe bağlı hem de çalışma çevresinden kaynaklanan fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik ve psikososyal tehlike ve risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle hastaneler çok tehlikeli işyerleri kapsamı içinde yer almaktadır. Uluslararası alanda yaşanan yeni gelişmelerle birlikte iş sağlığı ve güvenliği alanında mevzuatımızda da değişiklikler olmuştur. En son 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30.06.2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda devletin, işverenlerin ve çalışanların birbirinden farklı ancak birbirini tamamlayan görevleri vardır. Bu çalışmada sağlık çalışanlarının sağlığı ve iş güvenliğinin önemi vurgulanmış, sağlık çalışanlarının karşılaştığı tehlikeler, riskler ve alınacak önlemlere değinilmiştir. Çalışma literatür taraması yapılarak hazırlanmıştır. Ancak çalışmanın bölümlerinde mesleki bilgi, deneyim ve gözlemlere yer verilmiştir. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçmek için risk değerlendirme ve kök neden analizleri yapmak önem arz etmektedir. Önlem sistematiğinde öncelikli olan tehlikenin ortadan kaldırılmasıdır. Mümkün olmuyorsa mühendislik önlemleri, idari önlemler, eğitim ve çalışanlara kişisel koruyucu donanımlar verilerek sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents and occupational diseases threaten the health of all employees in the world. Health care providers are exposed to physical, chemical, biological, ergonomic and psychosocial hazards and risks arising from the work environment and working environment. Especially hospitals are located within the scope of very dangerous workplaces. Along with the new developments in the international arena, there has been a change in our legislation in the field of occupational health and safety. The last law no. 6331 on Occupational Health and Safety was published in the Official Gazette dated 30.06.2012 and numbered 28339 and entered into force. The state, employers and employees have different but complementary tasks in occupational health and safety. In this study, the importance of health and occupational safety of health workers is emphasized and the dangers, risks and precautions to be taken by health workers are discussed. The study was prepared by literature review. However, professional knowledge, experience and observations are included in the sections of the study. Risk assessment and root cause analysis are important to prevent occupational accidents and occupational diseases. The priority is the elimination of the danger in the precautionary systematic. Engineering measures, administrative measures, training and personal protective equipment should be provided to employees if not possible.