Sağlık çalışanlarının sağlık etiğine bakışı (Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma hastanesi örneği)
Health workers health ethics perspective (Di̇yarbakir Gazi̇ Yaşargi̇l Training and Research Hospital sample)
  1. Tez No: 371287
  2. Yazar: EYYÜB MACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Etik ile ilgili yapılan çalışmalar bu zamanda pek yeterli görülmemekte, bununla ilgili yeterince çalışma da görülmemektedir. Yapılan bazı çalışmalar da ise sağlık çalışanlarının etik konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıkları ve bu konuda çok fazla eğitim almadıkları da gözlenmektedir. Yapılan çalışmada etik konusunda duyarlılığın ne ölçüde olduğunu etik eğitimi konusunda çalışanların hangi seviyede olduğu ve etik konusunda ne düşündükleriyle sınırlı yapıldığı görülmektedir. Çalışmada; sağlık çalışanlarının etik ile ilgili bilgileri sınandığı ve etik bir sorun ile karşılaştıklarında nasıl davrandıkları öğrenilmeye çalışılmaktadır. Çalışma; etik sorunlarla ilgili tanımlayıcı bilgi elde edilerek düzenlenmiştir. Çalışmanın evreni Diyarbakır ilinde faaliyet gösteren kamu kurumu statüsünde bulunan bir hastane seçilmiştir. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek için uluslararası standartlarda bir anket formu kullanılmıştır. Bu form, hastane personelinin hem demografik bilgilerinden hem de iş yaşamında karşılaştıkları etik sorunlara yönelik sorulardan ibarettir. Çalışmada, 300 sağlık personeline ulaşılmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde, hastane personellerinin büyük bir kısmı, çalışmanın yapıldığı zamana kadar, hastanede ya da başka bir kurumda etik ile ilgili bir komitede yer almadıkları, bu nedenle hastanede etik komite istedikleri, personellerin etik dışı davranışları fark etmek için kendilerini yetersiz gördüklerini ve etik problemlerin çalışanların etkinliğini negatif yönde etkilediği vb. sonuçlar elde edilmiştir. Bununla birlikte, çalışmaya katılanların demografik özellikleri ile etik konusunda sorulan bazı sorular arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Yani bazı demografik özellikler, etik ile ilgili davranışları etkileyebilmektedir sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the ongoing studies related with ethic are not considered to be well done, and also the number of the related studies are not thought to be enough. In some of the studies done, it was realized that some of the healthcare workers are not educated well enough and informed enough about ethic. Our study is limited to three issues; what is the sensitivity for the subject of ethic, at what level the health workers are with regard to ethical education and what they think about ethic issue. In this study, the ethical information of the healthcare workers was measured and how the workers take action against the ethical problems when they encounter them was tried to be determined. A hospital which is operating in the status of public institution in the province of Diyarbakir was selected for the study. In this study , in order to obtain information, a questionnaire accepted to be at the international standard was used. This form includes the questions about their demographical information of the staff and about ethical issues that the staff encounter at the hospital daily. In our study, 300 health workers were tried to be attained. In conclusion, at the end of the investigation, it was determined that a huge portion of the hospital staff hadn't worked with ethics committees in the hospital or any other place until the study was done; therefore, they need a committee at their institutions, and they lack the information to realize the ethical problems in order to be aware of the unethical behaviors of the staff and ethical problems affected productivity of the staff adversely etc.. In addition, meaningful relationship factors were identified between the demographic characteristics of the respondents and the questions about the ethical issues. That is, we reached conclusion that some demographical characteristics can affect some behaviors about ethic.