Gebelerin doğum öncesi, doğum anı, doğum sonrası bilgi düzeylerinin düzenlenmesi ve hizmetlerden memnuniyetleri(Elbistan örneği)
Before birth of pregnant, memoir, postpartum evaluation of knowledge level of satisfaction from services (Elbistan sample)
  1. Tez No: 553794
  2. Yazar: KISMET DELİCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gebelik insanlığın doğuşundan itibaren var olmasına rağmen toplumsal olarak doğal bir süreç olduğunu anlamaktan ziyade, hastalık hali olarak algılanan bir sürece dönüşmüştür. İnsanın hayatında kritik bir öneme sahip olan bu dönemin doğru algılanması, anne ve bebek sağlığı açısından desteklenmesi, modern tıbbın gebe takip standartlarına uygun kararların alınmasında sağlık çalışanlarının zamanında ve doğru hizmet sunması gerekmektedir, sağlık çalışanlarının yol göstericiliği kendini hasta memnuniyeti ile hissettirmektedir. Bu çalışma, gebelerin gebelik boyunca tıbbi takip süreçlerinin incelenmesi ve bu süreç içerisinde bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve ne ölçüde bilgilendirildiklerinin saptanması amacı ile ilgili kavramların genel olarak açıklanmasını ve hastane memnuniyetlerinin incelenmesini kapsamaktadır. Çalışmada gebelik, doğum ve doğum sonrası süreçler, gebelikte tıbbi aydınlatma ve tıp etiği hakkında özellikleri, temelleri, süreçleri ve araçları incelenmiştir. Gebe takibinin tıbbi ve tıp etiğiyle ilgili boyutları, modern tıbbın gebe takip standartları,“Özerklik ve Özerkliğe Saygı”ile Bilgilendirme ve“Onam Alma İlkeleri”çerçevesinde gebe takibi, insan hakları, sağlık hakkı, hasta hakları çerçevesinde gebe takibi açıklanmıştır. Gebelik dönemi tüm yönleri ile ele alınıp bununla ilgili olarak Elbistan Devlet Hastanesi'nde gebelerin bilgi düzeyi, bilgi paylaşımı, hastaneden ve sağlık çalışanlarından memnuniyetlerini de kapsayan bir anket çalışması yapılarak örnek bir uygulama gerçekleşmiştir. Bulgular genel olarak değerlendirildiğinde gebelere bilgi aktarılması modern tıp etiği çerçevesinde yeterince sağlanamadığı görülmüştür. Gebelerin sağlık çalışanlarından özellikle doktor ve ebe- hemşireden daha fazla ilgi görmek istedikleri, sorularına anlaşılır ve açıklayıcı cevaplar bekledikleri, güler yüzlü, samimi iletişim kurmak istedikleri bilgisi elde edilmiştir. Anket verilerinin analizinde IBM SPSS Statistics 20 paket programından yararlanılmıştır ve frekans dağılımı, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar literatür taraması yoluyla elde edilen bilgiler doğrultusunda yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Though there since the dawn of humanity pregnancy as a social rather than understand it is a natural process, a process that is becoming recognized as a disease state. Accurate perception of this period is a critical human life, mother, and supporting the baby's health, timely health workers in taking appropriate decisions to modern medicine is pregnant and standard and are required to submit the services, guidance of health workers is to feel the satisfaction of being ill. This study involves the examination of medical follow-up of pregnant women during pregnancy and to determine their level of knowledge in the process and the general explanation of the concepts with the aim of determining to what extent they are informed and the examination of hospital satisfaction. In this study, pregnancy, childbirth and the postpartum period, medical lighting and features about medical ethics in pregnancy, foundations, processes and tools are examined. Pregnant size associated with medical and medical ethics of follow-up, modern medicine is pregnant follow standards,“Autonomy and Respect for Autonomy”with information and“Policy Making consent”within the framework of pregnancy monitoring, human rights, the right to health are described Watch conceived in the framework of patients' rights. Pregnancy knowledge of pregnant women in Elbistan State Hospital as handled all aspects related thereto, information sharing, for example, including the satisfaction of making a survey of hospitals and health care practice took place. Results were seen not provided enough information to be transferred in the context of modern medical ethics pregnant when evaluated. The health of pregnant workers, especially doctors nurses and accoucheuse, they want to see more attention, they expect clear and explanatory answers questions, friendly, has obtained the information they want to establish friendly contact. For the analysis of survey data were used from a software package IBM SPSS Statistics 20 and frequency distribution, correlation and regression analysis was used. The results were interpreted in accordance with the information obtained through the literature.